08. mája 2015

Košice doma zdolali Trnavu, DAC sa zachránila výhrou nad Bystricou

Na snímke situácia pred bránkou Trnavy po rohovom kope Košíc v zápase 29. kola futbalovej Fortuna ligy MFK Košice - FC Spartak Trnava v Košiciach 8. mája 2015. Foto: TASR/František Iván

Košice 8.mája (TASR) - Obidve mužstvá začali piatkový súboj veľmi opatrne a v snahe neurobiť žiadnu chybu sa v prvej štvrťhodine hralo väčšinou od šestnástky po šestnástku. Úvodnú gólovú šancu si vypracovali domáci, keď sa v 19. minúte po ľavej strane predral do pokutového územia Pačinda a z jeho centra Diaby hlavou trafil len do rúk brankára Kelavu. O tri minúty neskôr na druhej strane Vlasko z priameho kopu mieril vedľa. V 26. minúte mali Košičania druhú veľkú šancu, keď sa v pokutovom území dostal k lopte voľný Dimun, ale jeho strelu zrazili brániaci hráči Trnavy späť do hry. Po polhodine sa prezentoval hosťujúci Kleber. Vypálil z hranice šestnástky, ale lopta smerovala len tesne vedľa ľavej žrde Tofiloskeho brány. Košice si následne vypracovali päť gólových šancí, ale ani jedna z nich neskončila v bráne hostí.

Po zmene strán začala Trnava aktívnejšie. V 51. minúte bola aj blízko ku gólu, ale Vlasko netrafil odkrytú časť domácej brány. Čo sa nepodarilo hosťom, dokázali o dve minúty neskôr Košice. Po pravej strane vnikol do pokutového územia Viazanko a strelou k žrdi otvoril skóre - 1:0. V 59. minúte mohol ten istý hráč pridať aj druhý gól, ale brankár Kelava jeho strelu vyrazil. Až potom prevzali iniciatívu aktívnejší hostia a neustále sa tlačili do pokutového územia domácich. V 82. minúte mal vyloženú šancu Vyskočil, ale hlavou netrafil dobre loptu, ktorá napokon skončila v aute. V závere sa domáci už iba sústredili na defenzívu a tesný náskok ubránili.
MFK Košice - Spartak Trnava 1:0 (0:0)
Gól:
53. Viazanko. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Žebík, Šinglár, Djordjevič - Cleber, Vlasko, Sláder, Vyskočil, 1560 divákov

zostavy a striedania:
MFK Košice:
Tofiloski - Mikuláš Tóth, Huk, Žebík, Djordjevič - Šinglár - Viazanko (88. Kubík), Dimun, Pačinda, Haskič (76. Pavúk) - Diaby (90.+2 Gál)

FC Spartak Trnava: Kelava - Martin Tóth (53. Hlinka), Nikolič, Greššák, Čonka - Janečka, Casado, Sabo, Cleber (57. Vojtuš) - Vlasko, Sládek (64. Vyskočil)

Marek Fabuľa, tréner Košíc: "Som rád, že za taký krátky čas sme sa dokázali pripraviť na Trnavu. Vypracovali sme si viac šancí, ale chýbal nám väčšej pokoj pri zakončení. Teší nás, že duel skončil priaznivo pre náš tím."
Juraj Jarábek, tréner Trnavy: "Chceli sme z Košíc odísť aspoň s bodom, ale keďže sme nedali gól, odchádzame naprázdno. Chlapcom som prízvukoval, aby sa nenechali vyprovokovať od niektorých domácich hráčov a aby zbytočne nediskutovali s rozhodcom. Keďže Košice v druhom polčase často kúskovali hru, nedokázali sme sa dostať do tempa."

Dukla B. Bystrica - DAC D. Streda 0:1

Banská Bystrica 8. mája (TASR) - Od domácich sa čakal plnokrvný výkon hlavne preto, že v predchádzajúcom kole na ihrisku Zl. Moraviec naplno bodovali a svojho hlavného rivala v boji o záchranu do výraznejšieho trháku nepustili. Na Štiavničky si diváci cestu nenašli a hráčov v zúfalej snahe nemal ani kto poriadne povzbudiť. Dukla sa dosť trápila a v útoku si vypracovala len zopár okamihov, ktoré stáli za zmienku. V 6. min nakopol z krídla do pokutového územia loptu Had a okrem reklamácie ruky sa nič neudialo. Hostia pôsobili na ihrisku kompaktnejšie a vypracovali si aj viac príležitostí. V 8. min sa v jednej z nich ocitol Štepanovský, v 24. min Strakovi zasa nesadla na nohu v dobrom postavení prihrávka od Štepanovského. Trestný kop v 28. min poslal Szabo tesne vedľa a strelu Brašeňa brankár Boroš v 30. min vyrazil. V 35. min vyslal z trestného kopu Szabo len propagačnú strelu presne do stredu bránky, rovnako ako v 44. min Willwéber a viac práce už brankári na oboch stranách nemali.

V druhom polčase mieri hlavou nepresne v 49. min Brašeň a o minútu neskôr sa už DAC tešil. Stačilo, aby do odkopu domácej obrany vložil nohu Štepanovský, lopta sa odrazila k úplne voľnému Szarkovi a ten pohodlne otvoril skóre. Zaujímavosťou bolo, že v tejto sezóne po predchádzajúcich dvoch bezgólových remízach sa na gól čakalo presne 230 minút. Vedenie hostí dlho trvať nemuselo, keď v 54. min Rejdovianovu tutovku reflexne vyrazil Polaček. Potom sa dlhé minúty k slovu už brankári nedostali, hralo sa väčšinou v strede ihriska a vzruchu takmer nebolo. Jedine diváci hostí mohli hlučne oslavovať trojbodový prírastok do tabuľky, ktorý pre DAC znamenal aj definitívnu záchranu vo Fortuna lige. V 79. min ešte Štepanovský v brejku vyskúšal pozornosť Boroša a zápas sa dohral už bez ďalších vztušujúcejších situácií, okrem vylúčenia Faška v 90+. minúte.
Gól:
50. Szarka. Rozhodca Prešinský, ŽK: Gálik, De Vito, Faško - Michalík, Szarka, Ljubičič, Turňa, ČK: 90+. Faško za druhú ŽK, 616 divákov.

Dukla B. Bystrica: Boroš - Vajda, Kapor, Had, Kupec - Willwéber (72. De Vito) - Gálik (62. Snitka), Rejdovian (75. Marinkovič), Faško, Polievka - Šovčík

DAC D. Streda: Polaček - Turňa, Michalík, Tóth, Szabo - Ljubičič - Štepanovský (90+. Majerník), Straka (83. Sesar), Ľupták, Brašeň (75. Sarr) - Szarka