Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. augusta 2010

Košice: Festival divadiel strednej EurópyCentrum Košíc ožije od 2. do 5. septembra stredoeurópskym divadelným umením. Na 4. ročníku Festivalu divadiel strednej Európy sa predstaví 12 divadiel zo ...Zdieľať
divadlo snd Foto: SITA/Ctibor Bachratý


KOŠICE 23. augusta (WEBNOVINY) – Centrum Košíc ožije od 2. do 5. septembra stredoeurópskym divadelným umením. Na 4. ročníku Festivalu divadiel strednej Európy sa predstaví 12 divadiel zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Festival aj v tomto roku organizuje Občianske združenie Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom Košice. O Festivale informoval hovorca košického štátneho divadla Svjatoslav Dohovič. Uviedol, že okrem samotných divadelných produkcií bude novinkou Konferencia divadiel strednej Európy, ktorá bude sprievodným podujatím festivalu.

"Na veľkom pódiu na Hlavnej ulici pri Immaculate budú môcť návštevníci vidieť dva muzikály a dve tanečné produkcie, z ktorých jedno je aj so živou folklórnou hudbou. Do divadelného stanu sme pripravili predstavenia pre deti a veľmi obľúbené večerné predstavenia so začiatkom o 22:00. V historickej budove a radnici vystúpi poľský aj maďarský divadelný súbor a pre divákov bude zabezpečené simultánne tlmočenie. Snažili sme sa programom opäť osloviť všetky vekové skupiny. Program bude aj žánrovo rôznorodý a myslím si, že každý si tam nájde to svoje predstavenie,“ hovorí predseda OZ Košické divadlo a riaditeľ festivalu František Ténai.
Festival si počas svojej histórie získal priazeň Košičanov, ale aj návštevníkov mesta. "Už začiatkom leta sa nás ľudia pýtali, či festival bude. Napriek nie najpriaznivejšej finančnej situácii sme hľadali všetky možnosti, aby sme novú festivalovú tradíciu zachovali,“ dodáva Ténai.

V minulom roku videlo festivalové predstavenia 10-tisíc divákov. "Sústredili sme sa na prezentáciu divadiel na Hlavnej ulici a budovách v jej bezprostrednej blízkosti, aby sme prilákali čo najviac divákov. Samozrejme, celé podujatie a jeho návštevnosť, teda v podstate všetko, závisí na počasí. Aj keď v tomto roku bude trocha menej predstavení, dúfam, že sa nám podarí udržať vysokú návštevnosť jednotlivých podujatí a festivalu ako celku,“ vyjadril sa Ténai.

Na festivale sa predstaví Mestské divadlo zo Žiliny, Městské divadlo z Brna, Divadlo SKRAT z Bratislavy, domáce Divadlo Maškrta, Studio dell Arte z Českých Budějovíc, Divadlo na kolesách z Bratislavy, Petőfiho divadlo zo Šoprone z Maďarska, Divadlo J. Kochanowského z poľského Radomu, bratislavská Nová scéna, Nové divadlo z poľského Krakova, bábkové divadlo Babadlo z Prešova a domáce košické štátne divadlo. Vstup na všetky predstavenie je voľný.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenskí surferi, morskému víru sa nevyhnete!
<< predchádzajúci článok
Iron Maiden ovládla britský albumový rebríček

Košice: Festival divadiel strednej Európy - diskusné fórum čitateľov