Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. júla 2013

Košice nemali právo vysťahovať Rómov, tvrdí ombudsmanka



Košice nemali pri minuloročnom vysťahovaní Rómov z osady v Nižných Kapustníkoch právnu oporu v Ústave SR, ani v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Konštatuje to ...



Zdieľať
romovia BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Košice nemali pri minuloročnom vysťahovaní Rómov z osady v Nižných Kapustníkoch právnu oporu v Ústave SR, ani v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd.


Konštatuje to verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová v liste, ktorý poslala košickému magistrátu. List agentúre SITA poskytla poradkyňa pre komunikáciu a médiá Alena Kuišová.

Dubovcová má výhrady aj voči búraniu ich obydlí. Výsledkom jej šetrenia však je, že mestu Košice v tejto chvíli nemožno nariadiť konkrétne opatrenia týkajúce sa bývalých obyvateľov osady.


Na búranie upozornilo Európske centrum pre práva Rómov

Na vysťahovanie a búranie upozornilo Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) so sídlom v Budapešti. Centrum v podaní pre ombudsmanku uviedlo, že postup mesta nebol v súlade s vnútroštátnym právnym poriadkom, ani s medzinárodnými zmluvami.

Obávalo sa tiež o ďalší osud viac ako stovky obyvateľov vysťahovaných z Nižných Kapustníkov. "Preskúmaním podania podávateľa som dospela k záveru, že vysťahovaním obyvateľov osady v Nižných Kapustníkoch a odstránením obydlí v tejto osade mesto Košice bez právneho základu zasiahlo do základného práva na nedotknuteľnosť obydlia podľa čl. 21 Ústavy Slovenskej republiky a práva na rešpektovanie obydlia podľa ustanovenia čl. 8 Dohovoru," uvádza v liste Dubovcová.

Osada v lokalite Nižné Kapustníky vznikla približne pred desiatimi rokmi. Jej obyvatelia sa údajne presúvali po rôznych častiach Košíc a neboli v nej trvalo usídlení. Podľa mesta išlo o priestor, kde prechodne žili bezdomovci, hľadané osoby a migrujúce rodiny.

V októbri 2012 sociálni pracovníci vykonali podľa informácií od magistrátu ohliadku terénu, ktorou zisťovali počet detí aj dospelých v osade.

Informácie zaslali úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. K 10. októbru minulého roka evidovali úrady v osade 156 ľudí, z toho 63 detí.

Úrady 26. októbra 2012 obyvateľov osady vyzvali, aby ju opustili, pretože môže byť ohrozený ich život a zdravie. Vzhľadom na to, že výzva nebola písomne ani inou formou zdokumentovaná, nie je v súčasnosti možné preskúmať jej obsah, píše ombudsmanka.

Mesto Košice v predloženom písomnom stanovisku pre kanceláriu verejnej ochrankyne práv uviedlo, že vysťahovať obyvateľov rómskej osady v Nižných Kapustníkoch a odstrániť obydlia v tejto osade sa rozhodlo mesto po vyhodnotení všetkých rizík a ohrození vyplývajúcich zo stanovísk košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach a Oblastného riaditeľstva Železníc Slovenskej republiky v Košiciach.

Medzi uvedenými dôvodmi sa píše, že domovy osadníkov boli prevažne z ľahko horľavých materiálov. Hasiči tiež upozorňovali na skutočnosť, že sa na vykurovanie a varenie používal zväčša otvorený oheň. Zdravotníci zase na základe ohliadok zistili, že v Nižných Kapustníkoch sa masívne vyskytovali zdraviu nebezpečné čierne skládky odpadu.


Vysťahovali Rómov pre problémy s odpadom

Úrad konštatoval, že v lokalite Nižné Kapustníky je potrebné zabezpečiť úplnú likvidáciu skládok odpadu, ktoré ohrozovali tam žijúcich ľudí.

Železnice zase napísali, že v okolí osady sa pri dráhe zdržiavajú neoprávnené osoby, čo ohrozuje bezpečnosť premávky aj ich samotných.

Obvodný úrad životného prostredia zase tvrdil, že obyvatelia lokalít pod Metrom, Mašličkove aj v Nižných Kapustníkoch nakladajú s odpadmi v rozpore so zákonom.

Spomenuté zdravotné, bezpečnostné a environmentálne riziká by podľa ombudsmanky predstavovali legitímne dôvody zásahu do práv dotknutých osadníkov, ak by sa dodržali princípy legality a proporcionality. Pôvodná osada v lokalite Nižné Kapustníky už neexistuje, obyvatelia sú vysťahovaní.

Vzhľadom na predchádzajúce podmienky bývania a riziká, ktoré z nich pre obyvateľov vyplývali, nie je podľa Dubovcovej racionálne požadovať ako nápravu zistených nedostatkov vrátenie vecí do pôvodného stavu. Košiciam odporúča, aby prijali opatrenia, ktoré v budúcnosti zabránia podobnej situácii.

Pomery v osade nevznikli náhle, mesto existenciu osady nepriamo tolerovalo dlhé obdobie, píše ombudsmanka s tým, že "napokon v októbri 2012 pristúpilo z môjho pohľadu k najradikálnejšiemu riešeniu - likvidácii osady. Takýto postup nepovažujem za správny". Mesto Dubovcová žiada, aby ju o prijatých opatreniach písomne informovali.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Barack Obama sa stretne s pobaltskými lídrami
<< predchádzajúci článok
Fedorove hodnotenie Bielej knihy je jeho politický názor