Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. augusta 2019

Košice sa plánujú uchádzať o titul Európske hlavné zelené mesto 2023Košice, ilustračná snímka.Zdieľať
Košice, ilustračná snímka. Foto: TASR/S. Písecký
Košice 16. augusta (TASR) - Mesto Košice má záujem stať sa Európskym hlavným zeleným mestom 2023. Informuje o tom na svojej webovej stránke s tým, že zmyslom súťaže je podporiť samosprávy a obyvateľov k lepšej starostlivosti o ekológiu.


„Prvým krokom pred podaním kandidatúry bolo úvodné predstavenie tejto myšlienky a časového postupu pred podaním záväznej prihlášky 50 zástupcom odbornej verejnosti, univerzít, ale aj významných zamestnávateľov v Košiciach,“ uvádza magistrát s tým, že jeho zástupcovia zároveň prezentovali ambicióznu Zelenú víziu mesta Košice do roku 2030. V nej je viacero cieľov, pri splnení ktorých by sa Košice stali lídrom v nakladaní s odpadmi, v znižovaní rôznych druhov emisií a podpore zelených riešení, v oblasti starostlivosti o životné prostredie, kvalitu ovzdušia, či v oblasti ochrany vodných zdrojov.

Podľa viceprimátora Marcela Gibódu je dôležitejšia než samotný titul cesta, po ktorej sa mesto v najbližšom čase vydá. Pripomenul, že Košice budú musieť vytvoriť a aktualizovať rôzne verejné politiky mesta ako napríklad protihlukové mapy, alebo nízkoemisné zóny. „Účasť v súťaži o Európske hlavné zelené mesto berieme aj ako záväzok trvalo sa usilovať o zlepšenie životného prostredia v našom meste. Privítame každého, kto nám pomôže k tomu, aby Košice vytvorili taký projekt, ktorý bude mať šancu na úspech a Košičania by po jeho realizácii žili v ekologicky udržateľnom meste,“ uviedol.

Ako povedal primátor Jaroslav Polaček, podobu konkrétnych projektov, s ktorými sa chce mesto uchádzať o uvedený titul, ako napríklad návrat vody do mesta, pripravia v najbližších mesiacoch pracovné skupiny odborníkov. „Jednou z mojich priorít je, aby sa Košice stali akýmsi príkladom pre celé Slovensko,“ uviedol.

Koncepty zámerov projektu majú prezentovať na jar budúceho roku a v júni k nim má byť zorganizovaná verejná diskusia. Konečná verzia projektu by mala byť zverejnená v septembri 2020 a o mesiac na to chce mesto podať prihlášku.

Titul Európske hlavné zelené mesto sa udeľuje každý rok mestu, ktoré sa najviac zaslúži o zlepšenie životných podmienok svojich obyvateľov a prichádza aj s vlastnými dlhodobými inovatívnymi riešeniami v oblasti životného prostredia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čižnár považuje výzvy politikov za snahu o ovplyvňovanie prokuratúry
<< predchádzajúci článok
Rezort obrany upozorňuje na presuny vojenskej techniky cez Slovensko

Košice sa plánujú uchádzať o titul Európske hlavné zelené mesto 2023 - diskusné fórum čitateľov