Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. októbra 2015

Kosovská opozícia násilne demonštrovala proti vypočúvaniu svojho lídra



Na snímke zrážky medzi políciou a protestujúcimi stúpencami zadržaného opozičného politika Albina Kurtiho pred hlavnou policajnou stanicou v Prištine.



Zdieľať
Na snímke zrážky medzi políciou a protestujúcimi stúpencami zadržaného opozičného politika Albina Kurtiho pred hlavnou policajnou stanicou v Prištine. Foto: TASR
Priština 13. októbra (TASR) - Pätnásť policajtov a jeden civilista sa zranili v pondelok pri násilnostiach v Kosove, ktoré vypukli počas protestu opozičného hnutia Vetëvendosje (Sebaurčenie) proti predvedeniu svojho lídra na výsluch. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenia kosovskej polície.


Hovorca polície Baki Kelani uviedol, že opozičného lídra Albina Kurtiho previedli v pondelok večer na policajnú stanicu, aby ho vypočuli v súvislosti s minulotýždňovým incidentom, keď bol na prerušenie rokovania v kosovskom parlamente použitý slzotvorný plyn.

Kosovská opozícia podľa agentúry AP protestuje proti Bruselom sprostredkovanej dohode medzi kosovskou vládou a Srbskom, ktorá dáva oblastiam so srbskou väčšinou obyvateľov širšie právomoci. Podľa videozáznamov bol práve Kurti prvým, kto počas protestu na parlamentnom zasadnutí uvoľnil kanister so slzotvorným plynom.

"Malá skupina" demonštrantov sa zhromaždila pred policajnou stanicou, kde Kurtiho vypočuli na základe nariadenia vydaného prokuratúrou. Protestujúci hádzali kamene a ďalšie predmety a podpálili dve autá patriace prokuratúre, informoval Kelani. Dodal, že demonštranti, proti ktorým po neuposlúchnutí výziev na rozídenie sa zasiahla polícia, zdemolovali aj niekoľko ďalších áut.

Kurtiho, ktorý je zároveň poslancom v kosovskom zákonodarnom zbore, prepustili podľa hovorcu Kelaniho krátko po polnoci. Počas protestov zadržali deväť výtržníkov.

Strana Vetëvendosje (Sebaurčenie) vyzvala na ďalšie protivládne protesty.

Opozícia v Kosove, kde je väčšina populácie albánskej národnosti, sa pokúša prinútiť vládu, aby odstúpila od dohody so Srbskom. Tvrdí, že dohoda ohrozuje územnú celistvosť Kosova. Vládnuca koalícia zase obviňuje opozíciu, že sa pokúša dostať k moci neústavnými prostriedkami.

Srbsko odmieta uznať Kosovo, ktoré sa od neho jednostranne odtrhlo v roku 2008, pristúpilo však na normalizáciu vzájomných vzťahov. Výmenou za to EÚ súhlasila so začatím prístupových rokovaní so Srbskom.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ministerstvo dopravy hľadá dodávateľa za 44,7 milióna eur
<< predchádzajúci článok
Na podporu v oblasti energetiky pôjde 8,26 milióna eur