Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. novembra 2012

Kosovský expremiér stojí pred súdom, vypočuje si ortieľ



Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vynesie vo štvrtok rozsudok nad bývalým kosovským premiérom Ramushom Haradinajom a ďalšími dvoma vysokopostavenými predstaviteľmi Kosovskej ...



Zdieľať
kladivko HAAG 29. novembra (WEBNOVINY) - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vynesie vo štvrtok rozsudok nad bývalým kosovským premiérom Ramushom Haradinajom a ďalšími dvoma vysokopostavenými predstaviteľmi Kosovskej oslobodzovacej armády (UÇK), ktorí sú obvinení z vojnových zločinov počas kosovskej vojny v roku 1998.


Súd v apríli 2008 nariadil zopakovanie procesu s Haradinajom, Idrizom Balajom a Lahim Brahimajom, keďže sa domnieval, že počas prvého procesu prišlo k zastrašovaniu kľúčových svedkov. Haradinaj a Balaj čelia v novom procese šiestim bodom obžaloby vrátane vraždy, mučenia a únosov Srbov a ich stúpencov, Brahimaj je obvinený v štyroch bodoch.

Vynesenie rozsudku budú v priamom prenose vysielať na obrovskú obrazovku v kosovskej Prištine, kde Haradinaja považujú za hrdinu. Srbsko už pohrozilo, že v prípade oslobodzujúceho rozsudku odstúpi od rokovaní s Kosovom, ktoré sprostredkúva EÚ.

"Haradinajove oslobodenie nás vzdiali od zmierenia," vyhlásil v tejto súvislosti srbský prezident Tomislav Nikolič. Prokurátori žiadajú pre obvinených najmenej 20-ročný trest za mrežami.

ICTY v apríli 2008 zbavil Haradinaja a Balaja obvinení. Len Brahimaja uznal ICTY vinným v dvoch bodoch obžaloby a odsúdil ho na šesť rokov väzenia. Prokuratúra sa proti oslobodzujúcemu rozsudku odvolala s tvrdením, že svedkovia boli zastrašovaní. Odvolací súd jej vyhovel a nariadil obnovenie procesu.

Štyridsaťštyriročný Haradinaj je najprominentnejším kosovským politikom, ktorého súdia v Haagu v súvislosti s vojnou v roku 1998 až 1999 medzi Kosovom a Srbskom. Svoju kariéru začínal v Kosovskej oslobodzovacej armáde (UCK), ktorej sa stal šéfom. Neskôr sa dal na politiku a vo funkcii kosovského premiéra pôsobil v rokoch 2004 až 2005. V roku 2005, keď haagsky tribunál bývalého premiéra obžaloval, sa Haradinaj vzdal funkcie a dobrovoľne predstúpil pred ICTY.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Komisia preverí Holandsko, možno mu hrozí realitná bublina
<< predchádzajúci článok
Predbiehanie sa skončilo tragicky, auto vrazilo do autobusu