Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. júla 2007

Koštunica odmieta konfederáciu s Kosovom



Srbský premiér Vojislav Koštunica v utorok zamietol myšlienku konfederácie Srbska a Kosova a označil ju za ďalší trik smerujúci k získaniu nezávislosti pre spornú srbskú provinciu. ...



Zdieľať

BELEHRAD 31. júla (WEBNOVINY) - Srbský premiér Vojislav Koštunica v utorok zamietol myšlienku konfederácie Srbska a Kosova a označil ju za ďalší trik smerujúci k získaniu nezávislosti pre spornú srbskú provinciu. Koštunica tak reagoval na zamýšľaný nový návrh Európskej únie, o ktorom informoval srbský denník Večernje novosti pred jeho oficiálnym zverejnením. Podľa denníka má EÚ v úmysle navrhnúť konfederáciu ako kompromisné riešenie budúceho postavenia Kosova vo vzťahu k Srbsku. Nový návrh má údajne nahradiť pôvodný plán na udelenie nezávislosti Kosova pod medzinárodným dohľadom, ktorý v Bezpečnostnej rade OSN nemal podporu Ruska.

Podľa Koštunicu je nezmysel, aby Srbsko vytvorilo "zväzok suverénnych štátov vo forme konfederácie" s Kosovom. Uviedol, že nové rozhovory s kosovskými predstaviteľmi by sa mali sústrediť na druh autonómie pre etnických Albáncov, ktorí tvoria v Kosove väčšinu, ale v rámci Srbska sú národnostnou menšinou.

Koštunica pripomenul, že problémy s národnostnými menšinami v Európe a inde vo svete sa riešia výlučne formou priznania rôzneho typu autonómie. Podľa neho kosovskí Albánci "nesmú byť špeciálnou a jedinečnou menšinou, na ktorú sa nevzťahujú univerzálne pravidlá medzinárodného práva". Rovnako ani Srbsko nemôže byť jediným štátom, na ktorého území si národnostná menšina smie vytvoriť vlastný štát, dodal Koštunica.

Po tom, čo so svojím plánom pre Kosovo neuspel bývalý splnomocnenec OSN Martti Ahtisaari, a prielom v rokovaniach sa nepodaril ani takzvanej kontaktnej skupine v zložení Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Rusko a Spojené štáty, bude nové rokovania medzi Srbskom a kosovskými Albáncami zastrešovať nová kontaktná skupina, tentoraz zložená z predstaviteľov EÚ, Spojených štátov a Ruska. Rokovania medzi Prištinou a Belehradom sa majú začať "čoskoro" a trvať by mali štyri mesiace.

SITA/AKI


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Referendum o ústavných reformách bude v Turecku 21. októbra
<< predchádzajúci článok
Misamora a Godfreya na VZ Transpetrolu nepustili