Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. novembra 2010

Krajcer vyzval STV na verejné vypočutie producentov



Minister kultúry Daniel Krajcer počas brífingu o podpise k Dodatku k Zmluve STV so štátom na rok 2011 ako reakcia na medializované informácie, spochybňujúce transparentnosť, hospodárnosť a efektívnosť využitia finančných ...



Zdieľať
daniel krajcer Minister kultúry Daniel Krajcer počas brífingu o podpise k Dodatku k Zmluve STV so štátom na rok 2011 ako reakcia na medializované informácie, spochybňujúce transparentnosť, hospodárnosť a efektívnosť využitia finančných prostriedkov, ktoré majú byť poskytnuté STV. Bratislava, 29. november 2010.Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) - Minister kultúry Daniel Krajcer žiada od Slovenskej televízie garanciu transparentného a efektívneho využitia desiatich miliónov eur, ktoré by mala dostať na budúci rok na základe zmluvy so štátom.


Minister dnes poslal list vedeniu televízie a Rade STV, v ktorom ich vyzval k zorganizovaniu verejného vypočutia producentov, ktorí by sa mali podieľať na vzniku diel pôvodnej tvorby financovaných z peňazí zo zmluvy so štátom. Ako konštatoval, ide o verejné prostriedky, a preto treba aj verejnú kontrolu ich využitia. Krajcera viedli k tejto výzve vyjadrenia Asociácie nezávislých producentov a tiež člena Rady STV Andreja Miklánka, ktoré spochybňovali transparentné a hospodárne využitie týchto prostriedkov v STV.


SSN: Upozorňujú na nedostatky návrhu zákona
Na riziká predloženého návrhu zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS) upozorňuje Slovenský syndikát novinárov (SSN). Zefektívniť hospodárenie, kontrolu a riadenie verejnoprávnych vysielateľov, ktoré chce rezort kultúry dosiahnuť najmä úsporami v zrušení duplicitných činností a jednotným priestorovým riešením, môže byť podľa syndikátu prínosom, ale iba za predpokladu, že rozhlas a televízia budú vykonávať svoju činnosť najmä prostredníctvom svojich organizačných zložiek a súčasne nebudú pod spoločným názvom fungovať izolovane.

SSN sa obáva, že navrhovaný spôsob kreovania Rady nevytvára z nej nezávislý orgán a za nedostatok považuje, že medzi kvalifikačnými predpokladmi kandidáta na funkciu generálneho riaditeľa nie je aj podmienka jeho predchádzajúcej praxe v médiách. Navrhuje, aby v záujme transparentnosti a nezávislosti verejnoprávneho postavenia RTS bola súčasťou výročnej správy aj informácia o sponzorských plneniach, daroch a grantoch vrátane výšky poskytnutých plnení od jednotlivých osôb.

Za "nie šťastne naformulované" považuje SSN ustanovenie o výkone funkcie generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska od 1. januára 2011, keďže funkcie generálnych riaditeľov televízie a rozhlasu k tomuto dátumu podľa návrhu zákona zaniknú. "Preto nemôžu títo generálni riaditelia vykonávať funkciu generálneho riaditeľa RTS, lebo takéto funkcie od 1. januára 2011 sú už zrušené," argumentujú predstavitelia syndikátu.

Ako nepraktické vnímajú tiež vykonávanie jednej funkcie dvoma osobami, lebo zákon nerieši prípady, ak jedna z nich z rôznych dôvodov nie je prítomná a kto v takom prípade nahradí v neodkladných prípadoch druhý podpis. Rovnako nepraktická je podľa SSN formulácia, že funkčné obdobie zástupcov štatutárneho orgánu zaniká najneskôr ku dňu zvolenia generálneho riaditeľa. Za správnejšie považujú použiť spojenie dňom nadobudnutia účinnosti takéhoto vymenovania alebo dňom určeným pre nástup do funkcie. SSN tiež upozorňuje, že ustanovenie o právomoci ministra kultúry nahradiť právny úkon pri nedohode zástupcov štatutárneho orgánu je v rozpore s postavením verejnoprávneho média. "Zrejme by bolo vhodné stanoviť dočasne jedného zodpovedného štatutárneho zástupcu resp. určiť dočasne kolektívny orgán s predsedom, ktorý v prípade rovnosti hlasov by mal hlasy dva," myslia si predstavitelia SSN.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Meny okolitých štátov v pondelok strácali
<< predchádzajúci článok
Šramko chce v Lamači pokračovať v práci spred štyroch rokov