Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. septembra 2007

Krajina študuje rozdelenie Československa ako príkladRozdelenie Československa na dva štáty pred skoro pätnástimi rokmi považuje svet za "zamatové, mierové a priateľské". V Belgicku v súčasnosti študujú túto udalosť s cieľom zistiť, či by mohli ...Zdieľať

BRUSEL 11. septembra (WEBNOVINY) - Rozdelenie Československa na dva štáty pred skoro pätnástimi rokmi považuje svet za "zamatové, mierové a priateľské". V Belgicku v súčasnosti študujú túto udalosť s cieľom zistiť, či by mohli v krajine uskutočniť niečo podobné.

Tri mesiace po parlamentných voľbách Belgicko stále nemá vládu. Diskusie o rozdelení 177 rokov starej federácie s 10,5 miliónmi obyvateľmi naberajú na intenzite. Le soir, hlavné francúzsky píšuce noviny, venovali vo svojom pondelkovom vydaní tri celé strany problematike rozdelenia Československa 1. januára 1993. Nazvali ho "civilizovanou a vzácnou udalosťou", ktorá mala pozitívny efekt na vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi.

Filip Dewinter, vodca flámskych nacionalistov, povedal pred parlamentom v severnom Flámsku, že je čas na "zamatové rozdelenie" v štýle Československa. Flámske politické skupiny odmietli jeho výzvu na vypísanie referenda o možnom rozdelení.

Československo zotrvalo ešte tri roky po páde komunizmu v roku 1989 v spoločnej 15-miliónovej federácii. V prípade Československa iniciovalo rozdelenie chudobnejšie Slovensko, pričom v prípade Belgicka je to bohatšie Flámsko, ktoré bolo v minulosti utláčané zo strany francúzskeho obyvateľstva. Flámi požadujú konštitučné reformy, viacej právomocí v oblasti zdravotníctva, právneho systému a dopravy. Podľa nich ich rozvinutejšia, na službách založená ekonomika subvencuje chudobnejšie Valónsko.

"Podobnosti tu jednoznačne sú. Belgicko je dvojštátna federácia, často nestabilná, predovšetkým ak má jedna z krajín ekonomicky navrch," povedal Jiří Pehe, český politický analytik a riaditeľ New York University v Prahe. "Rozdielom je, že Československo bolo mladou demokraciou, ktorej tradície nestáli v ceste rozdeleniu," povedal. "Delenie bolo riadené autoritatívne z vrchu a bolo ukončené veľmi rýchlo." V skutočnosti trvalo šesť mesiacov, kým sa dokončil proces rozdeľovania 74-ročnej federácie .

Kameňom úrazu belgických diskusií je bilingválny, predovšetkým však francúzsky hovoriaci Brusel. "Problém Bruselu by mohol celý proces spomaliť," povedal Pehe. Čo by sa stalo s hlavným mestom Európskej únie si dnes nikto netrúfa odhadnúť.

SITA/AT© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
RVR sa nemôže zaoberať konaním novinárov ako jednotlivcov
<< predchádzajúci článok
Sarkozy sľubuje reformu poľnohospodárskej politiky

Krajina študuje rozdelenie Československa ako príklad - diskusné fórum čitateľov