Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

07. septembra 2007

Krajiny APEC-u sa dohodli na boji proti klimatickým zmenám



Predstavitelia 21 krajín, ktorí v Sydney rokujú na summite fóra Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), sa dohodli na znení spoločného komuniké o boji proti klimatickým zmenám. ...



Zdieľať

SYDNEY 7. septembra (WEBNOVINY) - Predstavitelia 21 krajín, ktorí v Sydney rokujú na summite fóra Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), sa dohodli na znení spoločného komuniké o boji proti klimatickým zmenám. V piatok to povedal zdroj, ktorý je účastníkom vyjednávaní. Dohode predchádzali spory medzi bohatými a rozvíjajúcimi sa krajinami. Dokument, ktorý nie je záväzný, obsahuje želané ciele pri znižovaní energetickej náročnosti, ale zdôrazňuje, že o boji proti klimatickým zmenám sa bude rozhodovať predovšetkým na pôde Organizácie Spojených národov. Komuniké predložia na schválenie lídrom krajín APEC, ktorí sa v Sydney stretnú cez víkend.

Vysokopostavený predstaviteľ krajiny z regiónu juhovýchodnej Ázie, ktorý sa zúčastnil na vyjednávaniach, povedal, že komuniké vyzýva štáty, aby do roku 2030 znížili energetickú náročnosť o 25 percent , ale nejde o vynútiteľný záväzok. "Je to želaný cieľ, nie povinný záväzok," povedal tento zdroj. "Hoci v komuniké sú číselne vyjadrené ciele, APEC nie je zaväzujúca organizácia."

Austrália vnucovala krajinám APEC-u, aby k problematike klimatických zmien prijali prísne komuniké, ktoré by vyzvalo rozvíjajúce sa krajiny na obmedzenie emisií skleníkových plynov. Vyvolalo to však ostrú diskusiu, v rámci ktorej rozvíjajúce sa krajiny na čele s Čínou tvrdili, že nechcú prijať nijaké záväzky. Uviedli, že pozornosť by sa mala sústrediť na konferenciu o klimatických zmenách na Bali v decembri. Konferencia na Bali by mala položiť základy novej dohody, ktorá by vystriedala Kjótsky protokol. Austrália a Spojené štáty hovoria, že Kjótsky protokol je od základu nesprávny, keďže od rýchlo sa rozvíjajúcich krajín, ako sú Čína a India, nevyžaduje obmedzenie emisií. USA a Austrália tvrdia, že akákoľvek nová dohoda by mala tento nedostatok odstrániť.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
USA najnižší počet pracovných miest za posledné 4 roky
<< predchádzajúci článok
MF SR zverejnilo príručku o zavedení eura pre verejnú správu