Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. decembra 2018

Krajiny EÚ sa v roku 2017 informovali o 8,7 mil. finančných účtov



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 17. decembra (TASR) - Pravidlá transparentnosti platné v Európskej únii viedli k tomu, že v roku 2017 členské štáty zostavili a zdieľali medzi sebou údaje o 8,7 milióna finančných účtov v celkovej hodnote 2,9 miliardy eur. Uviedla to v pondelok Európska komisia (EK).


V správe, ktorú zverejnila Európska komisia sa pripomína, že aj medzi rokmi 2015 a 2017 členské štáty EÚ si vymieňali informácie o takmer 16 miliónoch daňovníkov s príjmami a kapitálmi vo výške viac ako 120 miliónov eur. Išlo o daňových poplatníkov, ktorí majú bydlisko v jednej členskej krajine EÚ, ale dostávajú príjem z druhého členského štátu.

Zo správy EK tiež vyplýva, že niektoré krajiny boli schopné získané údaje použiť na zvýšenie daňového základu vďaka novým informáciám o potenciálne zdaniteľnom zahraničnom príjme a základnom imaní svojich daňových rezidentov.

Prvé celoúnijné pravidlá upravujúce automatickú výmenu daňových informácií nadobudli účinnosť v roku 2015, pričom členské štáty sú povinné navzájom sa informovať o informáciách o finančných účtoch fyzických osôb s daňovým pobytom v inom členskom štáte.

Od roku 2017 členské štáty EÚ začali medzi sebou automaticky zdieľať aj informácie o finančných účtoch súkromných osôb a určitých právnych subjektov.

Tento systém dostal vlani ďalší impulz, keď členské štáty začali vymieňať informácie o niektorých daňových predpisoch a cenových dohodách s nadnárodnými spoločnosťami. Vlani došlo k okolo 18.000 takýchto zdieľaní, v porovnaní s približne 100 prípadmi v roku 2015.

Komisia však upozornila, že ešte zostáva urobiť veľa práce, aby bolo možné zabezpečiť, že navzájom vymieňané informácie budú čo najkvalitnejšie a naplno využité. Výzva EK sa týka najmä členských štátov, ktoré musia zlepšiť spôsob zhromažďovania a využívania zdieľaných daňových údajov. Rovnako by práca mala pokračovať aj v posudzovaní všetkých výhod vzájomnej výmeny informácií, kde si eurokomisia stanovila za úlohu zhodnotiť aktuálny súbor nástrojov v tejto oblasti v snahe zistiť, ako sa dá zlepšiť.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Eurovea 2 sa riešením dopravy a verejných priestorov zaoberá najkomplexnejšie spomedzi všetkých projektov vo vznikajúcom modernom centre Bratislavy
<< predchádzajúci článok
Študenti protestovali na zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja