Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. apríla 2013

Krajiny G20 sa odkláňajú od úsporných opatrení



Ministri financií najdôležitejších ekonomík sveta G20 sa odkláňajú od tvrdých úsporných opatrení, keď na stretnutí vo Washingtone zamietli myšlienku stanoviť si prísnejšie cele v znižovaní ...



Zdieľať
peniaze euro WASHINGTON 21. apríla (WEBNOVINY) - Ministri financií najdôležitejších ekonomík sveta G20 sa odkláňajú od tvrdých úsporných opatrení, keď na stretnutí vo Washingtone zamietli myšlienku stanoviť si prísnejšie cele v znižovaní dlhovej záťaže.


Podľa agentúry Reuters to odzrkadľuje obavy týkajúce sa krehkého globálneho zotavovania. Po stretnutí, ktoré sa skončilo v piatok, ďalej uviedli, že budú pozorovať negatívne dopady rozsiahlych menových stimulov, aké podniklo napríklad Japonsko.

Zobrali tak na vedomie obavy rozvíjajúcich sa krajín, že voľné menové politiky môžu vyvolať prílev špekulatívneho kapitálu do ich ekonomík a spôsobiť zhodnotenie ich mien.

Ruský minister financií Anton Siluanov na tlačovej konferencií povedal, že predstavitelia G20 veria, že celkové znižovanie dlhu je oveľa dôležitejšie ako jednotlivé konkrétne čísla. "Dohodli sme sa, že tie čísla budú mäkké parametre, budú určitý druh strategických úloh a cieľov, ktoré môžu byť pozmenené alebo upravené v závislosti na špecifickej situácii v jednotlivých krajinách,“ uviedol ďalej.

Rusko, ktoré tento rok G20 predsedá, dúfa, že sa do ďalšieho stretnutia v septembri lídri dohodnú na fixných cieľoch pre zníženie dlhovej záťaže. USA a Japonsko však tento krok odmietajú. Washington sa snaží, aby sa pozornosť G20 sústredila na ekonomický rast.

Lídri tiež vyzvali eurozónu k urýchlenému vytvoreniu bankovej únie, čo by pomohlo oživiť ekonomiku regiónu. Nemecko však zopakovalo svoje skoršie stanovisko, že je najskôr potrebné zmeniť pravidlá fungovania EÚ. Diskusiám na stretnutí podľa delegátov dominovali problémy eurozóny, keďže prísnym úsporným opatreniam sa nepodarilo oživiť ekonomiku regiónu. USA údajne tlačili na Európu, aby zmiernila škrty v rozpočtoch.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jozef Kollár by vyslovil nedôveru vláde Radičovej aj dnes
<< predchádzajúci článok
Penzie na Slovensku sa medziročne zvýšili o viac ako 13 eur