24hod.sk    Zo zahraničia

22. mája 2015

Krajiny na summite v Rige vydali spoločnú deklaráciu



Na snímke zľava predseda Európskej rady Donald Tusk (vľavo), predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ukrajinský prezident Petro Porošenko a lotyšská premiérka Laimdota Straujumová prichádzajú na summit Východného partnerstva ...



Zdieľať
Na snímke zľava predseda Európskej rady Donald Tusk (vľavo), predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ukrajinský prezident Petro Porošenko a lotyšská premiérka Laimdota Straujumová prichádzajú na summit Východného partnerstva v lotyšskej Rige 22. mája 2015. Druhý a záverečný deň summitu sa lídri EÚ stretli so šiestimi štátmi Východného partnerstva (Ukrajina, Bielorusko, Moldavsko, Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan). Diskutovali o rôznych záležitostiach, vrátane rozširovania, ekonomických otázkach a situácii na Ukrajine. Slovensko zastupujú prezident republiky Andrej Kiska a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Foto: TASR/AP
Riga 22. mája (TASR) - Lídri Európskej únie a šiestich bývalých sovietskych republík uzavreli dnes summit v lotyšskej Rige spoločnou deklaráciou o zachovaní svojho programu "Východné partnerstvo", napriek rozdielnym názorom na kľúčové záležitosti.


Text deklarácie zdôraznil, aké významné bolo predchádzajúce takéto stretnutie pred 18 mesiacmi v litovskej metropole Vilnius, ktoré vyvolalo konfrontáciu medzi Západom a Ruskom. V deklarácii sa nachádza aj zmienka o vlaňajšom anektovaní Krymského polostrova Moskvou, čo uspokojilo Ukrajinu, ako aj Arménsko a Bielorusko.

Prečítajte si aj: Na summite v Rige vítali delegátov vlajky Ukrajiny a Gruzínska


Záverečná tlačová konferencia v Rige sa uskutočnila s asi hodinovým meškaním uviedla agentúra Reuters. Šéf summitu Donald Tusk totiž telefonoval s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. Predstavitelia EÚ vysvetlili, že telefonát mal upokojiť Alijevove obavy z pasáže v texte týkajúcej sa azerbajdžanského konfliktu s ďalším členským štátom Východného partnerstva, Arménskom, o Náhodný Karabach.

Pozrite si galériu k summitu:


Tusk na tlačovej konferencii bagatelizoval tieto názorové rozdiely a vyhlásil, že telefonát sa zaoberal skôr tým, že únia má "diferencovaný" prístup k šiestim bývalým sovietskym štátom, ktoré majú rôzne záujmy pri vstupe do západného bloku.

Tusk trval na tom, že nemajú spor s moslimským štátom na pobreží Kaspického mora, bohatým na ropu: "Azerbajdžan chce posilniť spoluprácu s EÚ."

Zo šiestich východných partnerských štátov dôrazne presadzujú bližšie vzťahy s EÚ Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko; Azerbajdžan, kde sa EÚ sťažuje na porušovanie ľudských práv za vlády Alijeva, presadzuje neutrálnejšiu líniu; a Arménsko s Bieloruskom majú tendenciu hľadať spoločné záujmy s Moskvou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/krajiny-na-summite-v-rige-vydali-spolocnu-deklaraciu-cl360809.html