Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. septembra 2021

Krajniakovo ministerstvo podporilo vyše tretinu pracovných miest, k augustu vyplatilo príspevky za vyše dve miliardy eurMinisterstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo k 31. augustu tohto roka príspevky na udržanie ...Zdieľať
gettyimages 487626836 676x451 18.9.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo k 31. augustu tohto roka príspevky na udržanie pracovných miest v celkovej sume 2 miliardy 63 miliónov eur. Vyplýva to z najnovších údajov Inštitútu sociálnej politiky, o ktorých v tlačovej správe informoval rezort práce a sociálnych vecí.


Úrady práce uzavreli so žiadateľmi viac ako 201-tisíc dohôd o poskytovaní pomoci. Ministerstvo cez príspevky na udržanie zamestnanosti podporilo viac ako tretinu pracovných miest. Najväčší podiel pomoci čerpali podniky s maximálne deviatimi zamestnancami, tzv. mikropodniky.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


„Sledované údaje potvrdzujú pokračujúci trend v medzimesačnom znižovaní absolútnej výšky čerpania, čo súvisí s vývojom epidemiologickej situácie a znižujúcim sa množstvom podaných žiadostí o poskytnutie finančného príspevku," uviedol rezort práce.

Vyplácanie podľa COVID automatu


V letných mesiacoch vyplácali úrady práce príspevky podľa pôvodnej schémy Prvej pomoci okrem opatrenia č. 3B, čo súviselo s naviazaním poskytovania finančnej pomoci na Covid automat. Výška priemernej podpory na jedno pracovné miesto za jún sa pohybovala blízko hranice 550 eur. Značné rozdiely v sumách príspevkov boli z pohľadu veľkosti žiadateľa.

„U mikropodnikov sa v posledných mesiacoch vyplácaná pomoc na jedného zamestnanca dlhodobo udržuje na úrovni okolo 660 eur. Pri malých a stredných podnikoch evidujeme určitý pokles priemerného mesačného príspevku, a to pod 493 eur za jún," informovalo ministerstvo práce.

Najviac išlo do priemyslu


Najväčšiu pomoc naďalej čerpajú podniky pôsobiace v priemyselnej výrobe, ktorých podiel na pomoci za jún bol na úrovni až takmer 28 percent. Nasledujú subjekty pôsobiace v stavebníctve s podielom nad 15 percent a veľkoobchode a maloobchode s takmer 14-percentným podielom.

V letných mesiacoch sa znižovalo čerpanie u žiadateľov z odvetvia ubytovacích a stravovacích služieb, ktorých podiel klesol z aprílových 12,3 percenta na júnových 8,7 percenta, čo súvisí najmä so sezónnym charakterom tohto odvetvia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Krajniakovo ministerstvo podporilo vyše tretinu pracovných miest, k augustu vyplatilo príspevky za vyše dve miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žena neprežila zrážku s vlakom, rušňovodič nedokázal tragédii zabrániť
<< predchádzajúci článok
Extrémne horúčavy sú čoraz častejšie, počet dní s teplotami nad 50 stupňov Celzia sa zdvojnásobil

Krajniakovo ministerstvo podporilo vyše tretinu pracovných miest, k augustu vyplatilo príspevky za vyše dve miliardy eur - diskusné fórum čitateľov