Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júla 2007

Krajský súd o tatrováckych bytoch nerozhodolKrajský súd v Trenčíne dnes odročil pojednávanie v kauze bytových domov v Bánovciach nad Bebravou, ktoré v roku 1994 získala firma Tatra Sipox podnikateľa Jozefa Majského pri privatizácii ...Zdieľať

TRENČÍN 4. júla (WEBNOVINY) - Krajský súd v Trenčíne dnes odročil pojednávanie v kauze bytových domov v Bánovciach nad Bebravou, ktoré v roku 1994 získala firma Tatra Sipox podnikateľa Jozefa Majského pri privatizácii bánovskej Tatry. Štát ich súdnou cestou pýta späť, pretože podľa ich názoru byty neboli súčasťou privatizácie spoločnosti.

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR podalo žalobu na súčasného majiteľa bytov spoločnosť Tatrabyt, a.s. aj na mesto Bánovce nad Bebravou. Súd odvolanie ministerstva voči rozsudku Okresného súdu v Trenčíne, ktorý jeho žalobu zamietol, dnes odročil na 7. septembra preto, aby od Fondu národného majetku (FNM) získal listinné dôkazy k privatizácii bánovskej Tatry, hlavne zápisnicu o prevzatí veci. V nej by mal byť presne vymenovaný majetok, ktorý bol súčasťou privatizácie. Súd tak zistí, či bola listina vôbec vyhotovená, pretože podľa informácií zástupkyne ministerstva neexistuje.

Okresný súd žalobu ministerstva vo februári zamietol, pretože štát privatizoval "všetok majetok" Tatry a Tatra Sipox teda získala do svojho vlastníctva aj byty napriek tomu, že v privatizačnom projekte uvedené nie sú. Podľa žaloby sa však hodnota takmer tisícky bytov vôbec neodrazila v hodnote privatizovanej Tatry. "Keď nezaplatíš, nekupuješ," komentovala Elena Igazová, predsedníčka Združenia bývalých tatrováckych bytov, ktoré zastrešuje takmer 600 nespokojných nájomcov. Podľa jej slov je právo a zákon na ich strane.

Sudkyňa Okresného súdu v Trenčíne Patrícia Kepeňová vo februári zdôraznila, že privatizačný projekt nebol urobený správne, no súd nemôže zasahovať do privatizácie. "Pri privatizácii jednoznačne pochybil štát," uviedla sudkyňa. Okresný súd priznal Tatrabytu súdne trovy 3,7 milióna korún, ktoré by malo zaplatiť ministerstvo.

Na pojednávanie opäť prišli desiatky nájomníkov bytov, z ich radov sa viac ráz ozvalo slovo podvod. Ak by byty prešli do vlastníctva štátu, ľudia by si ich mohli odkúpiť za cenu zo zákona a nie za trhovú cenu od Tatrabytu. Nájomníci sa navyše obávajú príchodu deregulácie nájomného, a tým súvisiacej prípadnej straty strechy nad hlavou. Podľa Igazovej ide o byty v 18 panelákoch zo 70-tych rokov.

Ministerstvo v žalobe žiada vrátiť byty do vlastníctva štátu a zároveň zrušiť Rozhodnutia a opisy rozhodnutí o pridelení súpisných čísiel na predmetné bytové domy vydané mestom Bánovce nad Bebravou v roku 1994, na základe ktorých sa tento majetok zapísal na list vlastníctva spoločnosti Tatra Sipox v roku 1995. Súpisné čísla boli podľa obžaloby pridelené inému ako vlastníkovi.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri samovražednom útoku v Afganistane zahynulo 11 ľudí
<< predchádzajúci článok
Domáca mena v úvode stredy mierne zhodnotila