Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. júna 2015

Krátko pred ramadánom sa v islamskom Sin-ťiangu konal pivný festival



Vedenie okresu v západočínskej provincii Sin-ťiang, v ktorom sa väčšina obyvateľstva hlási k islamu, zorganizovalo pivný festival, ktorý sa konal na úvod práve ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Martin Baumann
Peking 22. júna (TASR) - Vedenie okresu v západočínskej provincii Sin-ťiang, v ktorom sa väčšina obyvateľstva hlási k islamu, zorganizovalo pivný festival, ktorý sa konal na úvod práve prebiehajúceho pôstneho mesiaca moslimov ramadán. Exilové skupiny tento krok čínskych úradov označili za provokáciu.


Ramadán je v Sin-ťiangu, kde v posledných troch rokoch došlo k mnohým útokom pripisovaným islamistickým radikálom, vždy veľmi citlivým obdobím. Tento rok štátne médiá i úrady provincie prostredníctvom svojich webových stránok zverejnili vyhlásenia a články, v ktorých vyzývali najmä členov komunistickej strany, úradníkov, študentov a učiteľov, aby nerešpektovali ramadán a nedržali tradičný pôst.

Pivný festival sa konal v jednej z obcí v okrese Niya v južnej časti provincie Sin-ťiang, kde žijú prevažne Ujgurovia hlásiaci sa k islamu. Moslimom pritom Korán zakazuje požívať alkohol, a to nielen počas ramadánu.

Úrady príslušného okresu na svojom webe informovali, že do súťaže v pití piva, ktorá sa konala minulý pondelok - pár dní pred začiatkom ramadánu -, sa zapojilo asi 60 mladých farmárov a chovateľov dobytka. Odmenu v podobe 1000 jüanov (161 dolárov) vyplatili tomu súťažiacemu, ktorý za minútu vypil najviac piva.

Správa o pivnom festivale sa na webe úradov provincie objavila uplynulú nedeľu. "Cieľom bolo využiť modernú kultúru na oživenie kultúrneho života v obci a zúžiť priestor pre nelegálne náboženské aktivity... a nastoliť súlad a stabilitu," vysvetľuje sa v správe, podľa ktorej si festival pochvaľovali aj miestni občania.

Dilxat Raxit, hovorca exilového Svetového kongresu Ujgurov, však podujatie odsúdil. "Je to provokácia voči islamskej viere," upozornil vo svojom vyhlásení, ktoré má k dispozícii agentúra Reuters. Reuters vo svojej správe súčasne uviedol, že sa mu nepodarilo spojiť s úradmi okresu Niya, aby kauzu komentovali.

Komunistická strana v Číne tvrdí, že rešpektuje slobodu vierovyznania v krajine. Súčasne však kontroluje náboženské aktivity v celom štáte a umožňuje činnosť len oficiálne uznaným cirkvám a náboženským spoločnostiam.

Podľa oficiálnej štatistiky v Číne žije asi 20 miliónov moslimov, časť z nich sú práve Ujguri, etnikum turkotatárskeho pôvodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mierne zotavovanie japonskej ekonomiky by malo pokračovať aj naďalej
<< predchádzajúci článok
Kláštory sa cez víkend otvoria. Ľudia zistia, či môžu mnísi piť pivo