Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. decembra 2015

Kresťanskí demokrati chcú, aby bola nemecká hymna spomenutá v ústaveNemecká štátna hymna, ktorou Nemci oslavujú svoju "otčinu" na melódiu Josepha Haydna, by mala byť zapracovaná do zákona ako súčasť ústavy krajiny. Požaduje to ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Karlsruhe 15. decembra (TASR) - Nemecká štátna hymna, ktorou Nemci oslavujú svoju "otčinu" na melódiu Josepha Haydna, by mala byť zapracovaná do zákona ako súčasť ústavy krajiny. Požaduje to Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, informovala dnes agentúra DPA.


Výzva, ktorú vo forme uznesenia predniesla strana na svojom zjazde, prichádza v čase, keď Nemci pociťujú čoraz väčšiu hrdosť na svoj národ ako vedúcu silu Európskej únie.

Podoba hymny "Lied der Deutschen" (Pieseň Nemcov) bola stanovená až v roku 1991 zmluvou medzi vtedajším prezidentom Richardom von Weizsäckerom a kancelárom Helmutom Kohlom. Mládežnícke krídlo CDU vyzvalo, aby bol hymne udelený rovnaký legislatívny štatút, aký má i nemecká štátna vlajka, a to tým, že bude spomenutá v článku č. 22 ústavy.

Osemveršový text hymny velebí "jednotu, zákony a slobodu nemeckej vlasti". Verš "Nemecko, Nemecko nadovšetko" sa však v súčasnosti nespieva a u väčšiny Nemcov spôsobuje hlboké rozpaky, keďže zdanlivo uráža ostatné
národy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ochranári chcú, aby sa vodná politika riadila vedeckými poznatkami
<< predchádzajúci článok
Správanie RegioJetu môže podľa IDH poškodiť trh, dopravca to odmieta

Kresťanskí demokrati chcú, aby bola nemecká hymna spomenutá v ústave - diskusné fórum čitateľov