Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. januára 2021

Kresťanskodemokratickú úniu kancelárky Merkelovej povedie nový líder Armin LaschetNovým lídrom Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) sa v sobotu stal pragmatický predseda krajinskej vlády ...Zdieľať
germany_merkels_party_05523 faf6723e10574051b29ec688dac16c71 676x451 16.1.2021 (Webnoviny.sk) - Novým lídrom Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) sa v sobotu stal pragmatický predseda krajinskej vlády Severného Porýnia-Vestfálska Armin Laschet.


Na zjazde CDU, ktorý sa uskutočnil v online prostredí, Laschet v hlasovaní porazil Friedricha Merza, bývalého predsedu poslaneckého klubu CDU.

Angela Merkelová končí


Laschet získal 521 hlasov, Merza podporilo 466 účastníkov zjazdu. Tretí kandidát, predseda zahraničného výboru nemeckého parlamentu Norbert Röttgen, z volieb vypadol v prvom kole.

Sobotňajšie zvolenie predsedu CDU nie je konečným rozhodnutím, kto bude v septembrových voľbách kandidovať na post kancelára, ale Laschet sa buď bude o túto funkciu uchádzať alebo bude môcť významne ovplyvniť, kto kandidátom na kancelára bude.

Angela Merkelová, ktorá je nemeckou kancelárkou od roku 2005, koncom roku 2018 oznámila, že sa o piate funkčné obdobie nebude uchádzať. Okrem toho sa vzdala funkcie líderky CDU.

Kontinuita a vyváženosť


Laschet (59) sa v roku 2017 stal predsedom vlády Severného Porýnia-Vestfálska. Vládne v koalícii so Slobodnými demokratmi (FDP). V sobotu zdôraznil hodnoty kontinuity a vyváženosti.

"Musíme hovoriť jasne, ale nepolarizovať," povedal delegátom zjazdu. "Musíme byť schopní integrovať, držať spoločnosť pohromade," dodal.

Sobotňajšie zvolenie Lascheta sa oficiálne potvrdí hlasovaním prostredníctvom pošty. Predpokladá sa, že pôjde len o formalitu, ktorá je však podľa nemeckej legislatívy nutná.


Zdroj: Webnoviny.sk - Kresťanskodemokratickú úniu kancelárky Merkelovej povedie nový líder Armin Laschet © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výstavba nájomných bytov robí mestám a obciam problémy najmä pre nevysporiadané pozemky
<< predchádzajúci článok
Nitrianska automobilka otestovala svojich zamestnancov na koronavírus, dvanásti boli pozitívni

Kresťanskodemokratickú úniu kancelárky Merkelovej povedie nový líder Armin Laschet - diskusné fórum čitateľov