21. januára 2018

Kristoffersen vyhral v Kitzbüheli, Žampa vyrovnal sezónne maximum

Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen oslavuje po výhre v rakúskom Kitzbüheli, 21. januára 2018. Foto: TASR/AP
Kitzbühel 21. januára (TASR) - Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen triumfoval v slalome Svetového pohára v rakúskom Kitzbüheli. Ukončil víťazné ťaženie domáceho Marcela Hirschera, ktorý sa v tejto disciplíne tešil v uplynulých piatich súťažiach. V nedeľu skončil na druhej priečke (+0,97 s), tretí bol Švajčiar Daniel Yule (+1,35 s). Slovenský reprezentant Adam Žampa bodoval na 21. mieste, jeho krajan Matej Falat nedokončil prvé kolo.

Viacerí pretekári mali problémy v náročných podmienkach, ktoré spôsobilo sneženie. Žampa sa s nimi vyrovnal a 30. najlepším časom postúpil do druhého kola. V ňom sa vydal na trať ako prvý, aj vďaka niekoľkým výpadkom sa posunul o deväť priečok a vyrovnal svoje najlepšie umiestnenie v sezóne. Desať bodov získal aj v Záhrebe.

Kristoffersen viedol po prvom kole o desať stotín sekundy pred Rakúšanom Michaelom Mattom, Hirscher nabral manko 1,05 sekundy. V druhej jazde si Kristoffersen náskok postrážil, Hirscher sa posunul na druhé miesto po tom, ako Matt vypadol.

Dvadsaťtriročný Nór stanovil v tomto ročníku rekord SP, keď sa dostal na pódium v úvodných šiestich slalomoch bez toho, aby v aspoň jednom z nich zvíťazil. Pätnásteho prvenstva v slalome a šestnásteho celkovo sa dočkal takmer presne po roku, čakal naň od 24. januára 2017, keď uspel v rakúskom Schladmingu.