Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. septembra 2010

Kritici islamu protestovali v New Yorku



Tradičnú spomienku na obete teroristických útokov z 11. septembra 2001 tento rok zatienili ...



Zdieľať
obama Spomienku na obete útokov z roku 2001 narušili odporcovia islamu.

Foto: AP Photo/J. Scott Applewhite
WASHINGTON 12. septembra (WEBNOVINY) - Tradičnú spomienku na obete teroristických útokov z 11. septembra 2001 tento rok zatienili plány radikálneho pastora Terryho Jonesa z mesta Gainesville na Floride, ktorý si chcel výročie pripomenúť rituálnym pálením výtlačkov Koránu. Hoci sa svojho zámeru nakoniec vzdal, k verejnému zneucteniu posvätnej knihy moslimov v sobotu predsa len došlo, a to dokonca priamo pred Bielym domom. Skupina šiestich konzervatívnych kresťanov tu upozorňovala na údajnú násilnú podstatu islamu, ktorú sa snažili dokázať čítaním úryvkov z Koránu, kde sa podľa nich vyzýva na nenávisť voči iným vierovyznaniam. Jeden z aktivistov následne z knihy vytrhol príslušné strany.

"Šaráda, že islam je mierumilovné náboženstvo, sa musí skončiť," povedal jeden z účastníkov protestu Randall Terry, ktorý je v Spojených štátoch známy ako popredný bojovník proti umelým potratom. Aktivista Andrew Beacham z Indiany, ktorý vytrhnuté listy pozbieral do tašky, následne povedal, že ich nespálil len preto, že "spáliť čokoľvek na pozemkoch Kapitolu je ťažký zločin". Ako dodal, za zničenie Svetového obchodného centra je zodpovedný práve "Korán a iné náboženské učenia". Skupine venovali pozornosť iba zvedaví turisti a policajti, ktorí si zapísali mená účastníkov.

Terry Jones, ktorý vedie malé cirkevné spoločenstvo Dove World Outreach Center, ešte vo štvrtok oznámil, že od plánovaného pálenia Koránu upustil po tom, ako mu prisľúbili, že v blízkosti takzvaného Ground Zero v New Yorku nepostavia moslimské kultúrne centrum. Sporný projekt, ktorého súčasťou má byť aj mešita, rozhneval mnohých konzervatívne zmýšľajúcich Američanov. Tí považujú za neprípustné, aby takéto zariadenie stálo blízko miesta, kde moslimskí extrémisti pred deviatimi rokmi zabili 2752 ľudí. Demonštrácie odporcov a zástancov moslimského centra sa uskutočnili aj v sobotu, keď sa bezprostredne po spomienkovom obrade pri Ground Zero v okolitých uliciach zhromaždili tisíce ľudí.

Protimoslimský tábor prišiel podporiť kontroverzný holandský poslanec Geert Wilders patriaci k najtvrdším kritikom islamu v Európe. Plánované centrum pritom označil za prípad, keď je potrebné "stanoviť hranice". "Amerika, New York a šaría sú nezlučiteľné. New York symbolizuje slobodu," vyhlásil Wilders pred dvojtisícovým davom. "Nikdy nesmieme dať voľnú ruku tým, čo si nás chcú podrobiť," dodal. Predošlá demonštrácia zástancov projektu prilákala okolo 1500 ľudí.

Súčasné protimoslimské nálady v americkej spoločnosti sa odrazili aj v sobotňajšom vystúpení prezidenta Baracka Obamu, ktorý zdôraznil, že Spojené štáty "nie sú a nikdy nebudú vo vojne s islamom". "Nebolo to náboženstvo, kto na nás zaútočil v ten septembrový deň. Bola to al-Kájda, úbohá banda mužov, ktorí prekrúcajú náboženstvo," povedal počas obradu v priestoroch Pentagonu, kde 11. septembra 2001 zahynulo 184 ľudí.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavou pobeží v noci vyše 2000 bežcov
<< predchádzajúci článok
Strelec v Kentucky zabil 5 ľudí, potom aj seba