Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2013

Kritika Obamu našli mŕtveho, odsudzoval vojenské popravy



Uznávaného amerického bloggera a počítačového špecialistu Aarona Swartza našli v piatok mŕtveho. Dvadsaťšesťročný muž bol za oceánom známy tvrdou kritikou voči politike prezidenta USA ...



Zdieľať
aaron swartz WASHINGTON - 14. januára (WEBNOVINY) - Uznávaného amerického bloggera a počítačového špecialistu Aarona Swartza našli v piatok mŕtveho. Dvadsaťšesťročný muž bol za oceánom známy tvrdou kritikou voči politike prezidenta USA Baracka Obamu s názvom "Zoznam na odstrel".


Schwartzove bezduché telo objavili v jeho byte v New York City. Ako uvádza portál ac24.cz, hlavný obhliadač mŕtvol skonštatoval smrť samovraždou bez cudzieho zavinenia. Ďalšie informácie neuviedol.

Mladík otvorene protestoval proti kybernetickej vojne voči Iránu zo strany Spojených štátov a Izraela. Ešte viac nepriateľov si urobil zverejnením informácie, že si Obama necháva vypracovať tzv. "Zoznam na odstrel". Ten obsahuje mená a životopisy podozrivých ľudí v Jemene, Somálsku a Pakistane.

Z nich si sto členov amerického národnobezpečnostného tímu vyberie osoby, ktoré nominuje počas videokonferencie Pentagonu s Bielym domom ako terče útokov. Keď sa pod vyselektované mená podpíše hlava USA, ich osudy sú spečatené.

Nebohý blogger bol známy aj veľkým talentom v oblasti IT a softvéru. Pripisujú mu napríklad spoluautorstvo pre webový portál RSS 1.0 (Rich Site Summary), ktorý pozná aj prezident SR Ivan Gašparovič. Užívatelia dostávajú obsah zo stránok, ktoré sa neustále menia, napríklad novinárske správy.

Swartz otvorene hlásal slobodný prístup k informáciám, ktoré majú patriť všetkým, nielen korporátnym spoločnostiam. Dokonca založil skupinu DemanProgress, ktorá úspešne zablokovala schválenie zákona o on-line pirátstve. Právny predpis mohol podľa nebožtíka viesť k cenzúre a väčším právomociam vlády vo virtuálnom svete.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Viliama Mišenku môžu na Slovensko poslať už o pár dní
<< predchádzajúci článok
Nadácia VÚB vlani podporila 100 projektov