Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. marca 2014

Kríza na Ukrajine nesmie ohroziť energetickú bezpečnosť Európy



Ani jedna z medzinárodných organizácií sa v súvislosti s napätím medzi Ukrajinou a Ruskom nevenuje otázkam energetickej bezpečnosti. Uviedol to generálny tajomník Sekretariátu ...



Zdieľať
Urban Rusnák Foto: TASR
Brusel 4. marca (TASR) - Ani jedna z medzinárodných organizácií sa v súvislosti s napätím medzi Ukrajinou a Ruskom nevenuje otázkam energetickej bezpečnosti. Uviedol to generálny tajomník Sekretariátu Energetickej charty Urban Rusnák, ktorý sa rozhodol vytvoriť kontaktnú skupinu pre zmiernenie obáv v oblasti energetickej bezpečnosti.


Slovenský diplomat v rozhovore pre TASR uviedol, že je hlboko znepokojený situáciou a napätím na Ukrajine, ktoré sa prehlbuje každým dňom. Pripomenul, že aj Ukrajina aj Ruská federácia sú členmi Konferencie energetickej charty a signatári Európskej energetickej charty z roku 1991.

"Mojou hlavnou obavou je, že súčasný konflikt sa môže kedykoľvek preklopiť do roviny, ktorá priamo ohrozí energetickú bezpečnosť v širšom kontexte Energetickej charty, vrátane EÚ a Slovenska," zdôraznil Rusnák, ktorý je generálnym tajomníkom Sekretariátu Energetickej charty so sídlom v Bruseli od novembra 2011.

Rusnák zdôraznil, že v rokoch 2006 a 2009, keď boli prerušené ruské dodávky plynu cez Ukrajinu, táto situácia sa odohrávala na pozadí štandardných vzťahov medzi oboma susednými štátmi. Teraz je však situácia odlišná a veľmi vážna a existuje riziko, že sa veci dostanú spod kontroly, čo bude mať za následok zastavenie tranzitu cenných surovín do krajín EÚ alebo obmedzenie ich toku.

"Apelujem na obe strany, aby sa zdržali krokov, ktoré by mohli spôsobiť energetickú bezpečnostnú krízu a aby konali v súlade s ich záväzkami v rámci Energetickej charty," vyhlásil náš diplomat.

Rusnák skonštatoval, že v súvislosti s krízou na Kryme a vo vzťahoch medzi Kyjevom a Moskvou, sa medzinárodné organizácie zameriavajú na upokojenie situácie a udržanie územnej celistvosti Ukrajiny, nikto sa však nezaoberá energetickou bezpečnosťou.

Aj preto sa Rusnák rozhodol v rámci Sekretariátu Energetickej charty vytvoriť kontaktnú skupinu pre energetickú bezpečnosť. Dodal, že tento návrh bol predbežne prijatý Ruskom aj Ukrajinou a očakáva, že už v najbližších dňoch sa v Bruseli uskutoční zasadnutie tohto fóra, za účasti predstaviteľov oboch krajín, zástupcov EÚ a tiež Kazachstanu, ktorý je tento rok predsedníckou krajinou Konferencie Európskej charty.

"Na tomto fóre by sa mali vyjasniť stanoviská ohľadom dodávok energií a z širšieho pohľadu energetickej bezpečnosti," uviedol Rusnák. A pripomenul, že energetická bezpečnosť je jeden z kľúčových momentov pre EÚ a aj pre Slovensko, ako udržať v "normále" bezpečnosť energetických dodávok.

Energetická charta z roku 1991 ako aj Zmluva o Energetickej charte podpísaná v roku 1994 vytvárajú multilaterálny rámec pre spoluprácu v oblasti energetiky. Hlavným poslaním zmluvy je zabezpečiť spoločné pravidlá pre obchod s energetickými surovinami a ich tranzit, podporu a ochranu investícií, a to všetko s ohľadom na životné prostredie. Činnosť Sekretariátu spočíva najmä v monitorovaní implementácie Zmluvy o Energetickej charte a povinností, ktoré vyplývajú z jej protokolov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pistoriusov obhajca spochybnil svedkyňu
<< predchádzajúci článok
Vladimir Putin považuje nového krymského premiéra za legitímneho