Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. októbra 2009

Kríza prinesie viac podvodov vo firmách, vyplýva z prieskumu



Najčastejším druhom interných podvodov v slovenských podnikoch sú krádeže majetku a použitie prostriedkov pre súkromné účely. Na druhej strane k najrozšírenejším externým podvodom patria ...



Zdieľať
BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Najčastejším druhom interných podvodov v slovenských podnikoch sú krádeže majetku a použitie prostriedkov pre súkromné účely. Na druhej strane k najrozšírenejším externým podvodom patria manipulácia pri výberovom konaní a vystavovanie falošných faktúr. Vyplýva to z tohtoročného prieskumu o výskyte podvodov v organizáciách na Slovensku, ktorý uskutočnila audítorská a poradenská spoločnosť TPA Horwath a forenzná agentúra Surveilligence v spolupráci s asociáciou ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants). Zamestnanci pritom podľa záverov prieskumu kradnú prakticky na všetkých oddeleniach a úsekoch podnikov, ale najčastejšie si nelegálne prilepšujú v oblastiach zásobovania, skladovania a nákupu. Kríza podľa spoločností však prinesie aj nárast počtu podvodov vo firmách.


V niektorých spoločnostiach sa podvody podľa výsledkov prieskumu vyskytujú zriedkavo, no sú aj také, v ktorých sa udejú zhruba každý mesiac. Takmer desatina z organizácií, ktoré zaznamenali podvodné konanie, registruje za posledné dva roky viac ako 25 prípadov nekalých praktík. "Okrem finančných strát sú častými dôsledkami podvodov poškodenie obchodných vzťahov, pokles morálky zamestnancov a poškodenie dobrého mena firmy. Väčšina manažérov oslovených firiem očakáva v súvislosti s hospodárskou recesiou nárast nekalých praktík,“ konštatuje partner spoločnosti TPA Horwath Ivan Paule.

Najčastejším výsledkom nekalého konania vo firmách sú priame finančné straty. Podvodov sa najčastejšie dopúšťajú radoví zamestnanci a dodávatelia. Priame finančné straty pocítila vyše polovica spoločností na Slovensku, ktoré sa zapojili do prieskumu. Viac ako desatina firiem v prieskume priznala, že pre podvody prišla o 100 až 250 tisíc eur a v nejednom prípade škody prekročili hranicu jedného milióna eur. Firmy pritom priznávajú, že k podvodom u nich dochádza najčastejšie pre nedostatok kontroly. Len 26 percent účastníkov prieskumu potvrdilo, že má zavedený kontrolný systém. Bežne sú tiež dohody medzi zamestnancami a páchateľmi, alebo obchádzanie vnútorných kontrol. "Čo je pozoruhodné, v pätine firiem dochádza k podvodom aj preto, že sú do istej miery akceptované,“ dopĺňa Ivan Paule.

Ak aj podniky nájdu podozrivých podvodníkov, často voči nim nevyvodia žiadny postih. Zvyčajne im chýbajú potrebné dôkazy, alebo sú náklady na súdny spor privysoké. Firmám sa vždy nedarí získať ani stratený majetok alebo náhradu škody. Desatina podnikov podľa prieskumu nezískala po vyšetrení podvodu žiadnu náhradu. Vo vymáhaní ich obmedzuje nedostatok času, peňazí a kvalifikovaných vyšetrovateľov. Takmer polovica podnikov sa v posledných rokoch s prípadmi podvodného konania nestretla. To však podľa riaditeľa agentúry Surveilligence Ján Lalka neznamená, že sa žiadne nestali. "Mnohí zástupcovia firiem v skutočnosti netušia, alebo si nechcú pripustiť, že u nich k podvodom dochádza,“ pripomína Lalko.

Prieskum o výskyte podvodov na Slovensku za rok 2009 vypracoval forenzný tím spoločností Surveilligence a TPA Horwath. Zúčastnilo sa ho 74 firiem, ktoré boli vybrané na základe regiónu, veľkosti a príslušnosti ku konkrétnemu sektoru. Surveilligence je špecializovanou spoločnosťou zameranou na detekciu, vyšetrovanie a prevenciu podvodov. Audítorská a poradenská spoločnosť TPA Horwath je súčasťou Crowe Horwath International, celosvetovej siete audítorských a poradenských spoločností. Slovenská kancelária stredoeurópskej skupiny TPA Horwath funguje od roku 2001, pričom skupina TPA Horwath na trh vstúpila prevzatím slovenskej audítorskej spoločnosti existujúcej od roku 1993.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vlaky z Maďarska budú pre štrajk železničiarov meškať
<< predchádzajúci článok
Mladí vojvodinskí Slováci si zvyšujú vzdelanie v SR