Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

06. októbra 2005

Kryoterapia



Jej vývoj siaha až do tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Priaznivý účinok extrémne nízkej teploty na ľudský organizmus poznali už antickí lekári. V súčasnosti sú najväčšími propagátormi kryoterapie na našom kontinente Poliaci.



Zdieľať
  Športovci a široká verejnosť
Liečivý a regeneračný účinok tejto terapie využívajú najmä vrcholoví športovci. Extrémny výkyv teplôt má totiž preukázateľne priaznivý vplyv na rýchlu regeneráciu a celkové posilnenie organizmu. Vzostup betaendorfínu, adrenalínu, noradrenalínu, kortizolu a u mužov aj testosterónu spolu s vylučovaním hormónov šťastia - endorfínov sú na tento účel priam ideálne. Detoxikačná schopnosť kryoterapie, rovnako ako jej priaznivý účinok pri liečbe poúrazových a pooperačných stavov, však môže naplno využiť aj zvyšok populácie. Tento druh terapie sa využíva najmä pri liečbe zápalových ochorení pohybového aparátu, pri degeneratívnych zmenách kĺbov a chrbtice, pri liečbe osteoporózy, sklerózy multiplex, reumatizmu, dny, psoriázy a rovnako účinná je aj v boji proti celulitíde.   

Ohrozené skupiny
Žiaľ, nie každý môže liečbu chladom absolvovať bez toho, aby neohrozil svoje zdravie. Kryoterapii by sa mali vyhýbať najmä onkologickí pacienti, ľudia trpiaci na poruchu štítnej žľazy, ochorenie obličiek, vysoký krvný tlak, pacienti s ťažkou bronchitídou, astmou, kardiaci, anemici, alergici, u ktorých bola jednoznačne preukázaná alergická reakcia na chlad, psychiatrickí pacienti, ľudia nad 80 rokov a so zvýšeným sklonom k potivosti i deti do dvoch rokov. Určité problémy, skôr z technickej stránky, by táto procedúra mohla znamenať aj pre klaustrofobikov. Terapia totiž prebieha v relatívne malom, dôkladne utesnenom priestore, čo by u týchto pacientov mohlo vyvolať paniku.

Dobrovoľné mrznutie
Všetci ostatní by si však liečbu chladom určite nemali nechať ujsť. Aby sa docielil liečivý efekt, treba absolvovať asi desať návštev v krátkom časovom intervale za sebou, maximálne však jeden vstup denne. Dôležitá je dôkladná lekárska prehliadka. Oblečenie do kryokomory tvorí: špeciálna obuv, nadkolienky, krátke nohavice, tričko, pár rukavíc, čelenka a rúško na tvár. Teplota v prípravnej komore je -60 °C a klient sa z nej po tridsiatich sekundách presúva do hlavnej komory. Tu sa teplota pohybuje už okolo -120 až -130 °C. Pobyt v nej by nemal presiahnuť 2-3 minúty.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Impotencia verzus infarkt
<< predchádzajúci článok
Mužov trápi paranoja a závislosť, ženy fóbie