Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. februára 2008

Kubiš medzi kandidátmi na post vyslanca OSN pre AfganistanMinister zahraničných vecí Ján Kubiš je medzi kandidátmi na post zvláštneho vyslanca OSN pre Afganistan.Zdieľať
Informuje o tom denník Pravda, pre ktorý to uviedli dva od seba nezávislé zdroje v NATO a OSN. "Kubiš patrí do úzkeho okruhu politikov, ktorí prichádzajú do úvahy," poznamenal jeden zo zdrojov, ktorý si neželal byť menovaný. Ďalší kandidáti pochádzajú z Kanady, Holandska a Nórska. Žiadosti o priamy rozhovor na túto tému sa Kubiš vyhol. "Minister sa nebude k týmto otázkam vyjadrovať," znela odpoveď hovorcu Jána Škodu, či Kubiš môže potvrdiť, že sa jeho meno spomína v súvislosti s hľadaním vyslanca OSN pre Afganistan.

Tlačový tajomník veľvyslanectva USA na Slovensku Keith Hughes sa vyjadriť nevedel. "Neviem na to odpovedať," reagoval. Z poznatkov Pravdy však vyplýva, že americkí predstavitelia o ponuke s Kubišom hovorili počas návštevy Washingtonu začiatkom februára: "Šéfka diplomacie Condoleezza Riceová mu tlmočila odkaz od generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, že by ho rád videl na tomto poste," uviedol zdroj z newyorského sídla OSN.
Vývoj k lepšiemu v Afganistane označuje NATO za svoju hlavnú úlohu. Riceová opakovane hovorí, že Biely dom by rád videl v tejto úlohe Európana. Úlohou vyslanca bude presviedčať štáty po celom svete, aby viac pomáhali Afganistanu v nastolení bezpečnosti a pri hospodárskej obnove. Je zrejmé, že NATO chce mať vo veci jasno do svojho aprílového summitu, ktorý sa uskutoční v Bukurešti. Následne kandidáta vymenuje za svojho vyslanca pre Afganistan generálny tajomník OSN, píše Pravda.
Výhodou Kubiša môže byť, že má výborné kontakty s mnohými štátnikmi. Jednak ich získal počas ôsmich rokov v kresle šéfa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a zároveň následne ako predstaviteľ EÚ pre oblasť Strednej Ázie. Ak by sa naozaj stal zvláštnym vyslancom, je vysoko pravdepodobné, že sa rozlúči s ministerskou stoličkou.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Trnave je každý tretí usmrtený pri nehodách chodec alebo cyklista
<< predchádzajúci článok
Srbská vláda zváži zastavenie platenia kosovských dlhov