Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. marca 2014

Kukan vedie misiu volebných pozorovateľov EÚ v Maldivskej republike



Slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) pricestoval dnes do Malé, hlavného mesta Maldivskej republiky, kde bude pôsobiť na čele tímu volebných pozorovateľov Európskej ...



Zdieľať
Eduard Kukan Foto: TASR
Brusel/Malé 21. marca (TASR) - Slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) pricestoval dnes do Malé, hlavného mesta Maldivskej republiky, kde bude pôsobiť na čele tímu volebných pozorovateľov Európskej únie.


Slovenský poslanec pripomenul, že ide o prvú volebnú pozorovateľskú misiu EÚ na Maldivách, a takisto o prvú, na čele ktorej stojí Slovák. Kukana ako člena Výboru EP pre zahraničné veci na tento post vymenovala Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová.

Cieľom pozorovateľov EÚ je monitorovať parlamentné voľby v Maldivskej republike, ktoré sa konajú 22. marca. Kukan vedie 30-členný tím dlhodobých a krátkodobých pozorovateľov, ktorých pozvala maldivská vláda.

"Politické dianie na Maldivách prechádza od roku 2008 demokratickým procesom. Našim cieľom je dohliadať na priebeh volieb. Do vnútropolitického diania zásadne nevstupujeme. Náš mandát sa sústredí na hodnotenie toho, do akej miery voľby spĺňajú medzinárodné štandardy a rešpektujú maldivské zákony," uviedol Kukan pred začatím misie na Maldivách. Vyjadril nádej, že voľby prebehnú pokojne.

Pozorovateľská misia má za úlohu dohliadať na priebeh volieb od momentu, keď sa otvoria volebné miestnosti, až do sčítania hlasov a oficiálneho vyhlásenia výsledkov.

Maldivy, ostrovná krajina v Indickom oceáne, sa nevyhli dramatickému politickému vývoju len niekoľko dní pred voľbami, keď dvoch členov volebnej komisie prepustili a podmienečne odsúdili. V ostrej kampani stoja proti sebe predstavitelia vládnucej Progresívnej strany Maldív (PPM) a opozičnej Maldivskej demokratickej strany (MDP).

Pozorovateľské misie sú súčasťou Európskeho nástroja pre demokraciu a ľudské práva (EIDHR), ktorým EÚ podporuje demokratické procesy v tretích krajinách. EÚ od roku 1993 zorganizovala viac ako 110 volebných pozorovateľských misií. Na čele pozorovateľskej misie je vždy europoslanec, ktorý vedie expertný tím doplnený o dlhodobých a krátkodobých pozorovateľov zo všetkých členských štátov Únie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OBSE schválila vyslanie misie pozorovateľov na Ukrajinu, nie na Krym
<< predchádzajúci článok
Putin nemá lokálne ciele, chce pretvoriť svet, hovorí Tymošenková