Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. novembra 2017

Kultúrnou pamiatkou roka 2016 je aj Rotunda sv. Juraja z 9. storočia



Na snímke zľava sochár Tomáš Lipták, tajomník Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Martin Kornfeld, architekt Ján Krcho a reštaurátor Peter Gomboš si prevzali cenu FÉNIX - kultúrna pamiatka roka 2016 za ...



Zdieľať
Na snímke zľava sochár Tomáš Lipták, tajomník Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Martin Kornfeld, architekt Ján Krcho a reštaurátor Peter Gomboš si prevzali cenu FÉNIX - kultúrna pamiatka roka 2016 za komplexnú stavebnú obnovu a reštaurovanie objektu Starej synagógy v Bardejove počas slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže FÉNIX - kultúrna pamiatka roka 2016, 27. novembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Marko Erd
Bratislava 27. novembra (TASR) – V Bratislave sa v pondelok uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov 12. ročníka súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2016. Ministerstvo kultúry SR odmenilo cenou Fénix za obnovu alebo reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok štyroch vlastníkov týchto objektov a udelilo štyri čestné uznania odborníkom z oblasti obnovy a záchrany pamiatkového fondu za príkladnú spoluprácu na obnove alebo reštaurovaní národných kultúrnych pamiatok.


Titulom Kultúrna pamiatka roka 2016 sa môže pýšiť obec Nitrianska Blatnica za komplexnú stavebnú obnovu a reštaurovanie Rotundy sv. Juraja, Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku za reštaurovanie hlavného oltára v evanjelickom kostole v Roštári. Socha bájneho Fénixa z dielne sochára Stanislava Mikuša patrí aj Ústrednému zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku za komplexnú stavebnú obnovu a reštaurovanie objektu Starej synagógy v Bardejove a Miroslavovi Trnkovi za komplexnú stavebnú obnovu a reštaurovanie meštianskeho domu na Trojičnom námestí 5 v Trnave.

Čestné uznanie v súťaži získal Vladimír Majtán za osobnú iniciatívu a vysoko odborne podloženú metodickú spoluprácu v náročnom prostredí realizácie komplexnej obnovy a reštaurovania Rosenfeldovho paláca v Žiline, akademický sochár Pavol Čambál za osobné nasadenie v rámci komplexnej obnovy a reštaurovania v tomto objekte a Dušan Voštenák za spracovanie architektonického riešenia komplexnej obnovy žilinského Rosenfeldovho paláca. Čestné uznanie získalo aj mesto Nová Baňa za trpezlivosť, úctivý prístup a rešpekt voči kultúrnym a historickým hodnotám v záujme úspešného ukončenia realizácie obnovy a reštaurovania súsošia sv. Trojice.

"Ide o prezentáciu veľmi záslužnej, poctivej, krásnej a často veľmi majstrovskej práce, oceňovanie tohto úsilia je vždy malým sviatkom nášho kultúrneho dedičstva," uviedol v príhovore minister kultúry SR Marek Maďarič, ktorý pri príležitosti udeľovania cien tiež otvoril Európsky rok kultúrneho dedičstva, ako rok 2018 ustanovila Rada EÚ a európsky parlament. Súťaž Kultúrna pamiatka roka má podľa Maďariča silu podnecovať hlavne vlastníkov kultúrnych objektov, lebo tým je určená. "Podnecovať ich aj veľmi príznačným názvom ocenenia Fénix, dobrým príkladom mytologického vtáka, ktorý vstal z popola a vzlietol, pretože často sú také aj príbehy niektorých pamiatok, kedy z ruín alebo ťažkého poškodenia sa zrazu po veľkom úsilí a práci zaskvejú v staronovej podobe a v novej funkčnosti," konštatoval šéf kultúrneho rezortu.

"Dnes sme videli unikátne veci, najviac by som vypichol nielen obnovu Rotundy sv. Juraja, ale aj zistenie a potvrdenie, že je to kostol z 9. storočia, z tej istej doby, kedy bol postavený kostol aj na dvore kniežaťa Pribinu," povedal Maďarič pre TASR.

Ministerstvo kultúry je podľa neho stabilným podporovateľom obnovy pamiatok cez grantový program Obnovme si svoj dom. "Som veľmi rád, že už v tomto roku sme mohli rozdeľovať mimoriadne vysokú čiastku 12 miliónov eur, roky predtým to bolo približne 6 miliónov, a že už aj v návrhu rozpočtu na budúci rok je znovu potvrdená takáto veľmi solídna čiastka," uzavrel minister kultúry, ktorý v závere podujatia vyhlásil 13. ročník súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2017.

Do súťaže, ktorej poslaním je podporovať zodpovedný prístup vlastníkov národných kultúrnych pamiatok a predstaviteľov miest a obcí k ochrane kultúrneho dedičstva Slovenska, sa v tomto roku prihlásilo 13 projektov. Odborná porota z nich do ďalšieho hodnotenia nominovala 10 historických objektov. Cenu Kultúrna pamiatka roka symbolizuje bronzová socha bájneho Fénixa a spolu s ňou dostal každý víťaz finančnú odmenu vo výške 8300 eur.

Popri hlavnej súťaži vyhlásil Slovenský plynárenský priemysel, a. s., spolu s Nadáciou SPP aj 4. ročník súťaže o najkrajšie obnovenú pamiatku. O víťazovi rozhodlo hlasovanie verejnosti na facebookovej stránke spoločnosti. Sošku Like a titul Najkrajšia obnovená pamiatka roka 2016 získala Rímskokatolícka cirkev, farnosť Bystré za komplexnú obnovu a reštaurovanie sochárskej výzdoby oltára Korunovania Panny Márie z rímskokatolíckeho kostola sv. Urbana. Rozhodlo o tom vyše 2200 hlasujúcich z celkového počtu viac ako 10.000.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: Do košickej zoo pribudli tieto rozkošné zvieratká
<< predchádzajúci článok
Projekt Mestské včely sa po Bratislave udomácni aj vo Zvolene