24hod.sk    Zo zahraničia

17. augusta 2026

Kushner rokoval s Hamasom, teraz sa snaží presvedčiť Netanjahua o pláne pre Gazu



Trumpov vyslanec rokoval s vedením Hamasu o odzbrojení hnutia a jeho budúcej úlohe v Gaze. Izraelský premiér však plán naďalej odmieta. Vyslanec amerického prezidenta



Zdieľať
switzerland_davos_trump_28049 676x452 17.8.2026 (SITA.sk) - Trumpov vyslanec rokoval s vedením Hamasu o odzbrojení hnutia a jeho budúcej úlohe v Gaze. Izraelský premiér však plán naďalej odmieta.


Vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner sa v pondelok stretol s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v snahe oživiť mierový plán pre Pásmo Gazy, ktorý izraelský premiér zatiaľ odmieta. Stretnutiu predchádzali Kushnerove rokovania s predstaviteľmi Hamasu v Egypte.

Kushner v nedeľu rokoval v meste El Alamein s novým vodcom Hamasu Chalílom al-Hajjom.

Musia odovzdať zbrane


Podľa zdrojov oboznámených s rokovaniami požadoval, aby hnutie overiteľne odovzdalo zbrane a vzdalo sa akejkoľvek budúcej úlohy pri správe Pásma Gazy.

Práve odzbrojenie Hamasu je jednou z hlavných podmienok, ktoré Netanjahu kladie na prípadnú dohodu.

Predstaviteľ Hamasu uviedol, že hnutie je pripravené plán podporiť, zároveň však očakáva tlak Washingtonu na Izrael.

„Hamas požaduje, aby americká administratíva tlačila na Netanjahuovu vládu, aby dodržiavala a uskutočnila dohodu o pláne,“ povedal.

Úplné odzbrojenie


Netanjahu minulý týždeň plán odmietol a vyhlásil, že izraelské jednotky z Pásma Gazy nestiahne.

Jeho postoj prichádza napriek uisteniu vysokého predstaviteľa Trumpovej Rady mieru pre Gazu Nikolaja Mladenova, že Izrael nebude musieť začať sťahovanie vojakov, kým Hamas nebude úplne odzbrojený.

Militantný minister


Napätie zvyšuje aj vyjadrovanie krajne pravicových členov izraelskej vlády. Minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir vyzval na každodenné cielené zabíjanie ľudí v Gaze.

Izraelské nálety sa po prestávke opäť zintenzívnili. Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze zahynulo od začiatku prímeria 10. októbra najmenej 1 265 Palestínčanov. Izraelská armáda za rovnaké obdobie hlásila päť svojich padlých.


Zdroj: SITA.sk - Kushner rokoval s Hamasom, teraz sa snaží presvedčiť Netanjahua o pláne pre Gazu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/kushner-rokoval-s-hamasom-teraz-sa-snazi-presvedcit-netanjahua-o-plane-pre-gazu-cl829889.html