Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. novembra 2008

Kúsok jihlavského festivalu opäť aj v BratislaveOzveny Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jihlava 2008 s názvom Ozveny Ji Hlavy pripravil na utorok 18. a piatok 21. novembra bratislavský A4 - Nultý priestor.Zdieľať
Slováci si budú môcť už tradične pozrieť to najlepšie, čo prináša tento stredoeurópsky festival autorského dokumentu.
 
Prvý večer je venovaný dvom dánskym dokumentom. Vesterbro od Michaela Noera je intímnym, mrazivým, nekompromisným a nanajvýš ľudským portrétom dvoch mladých a neustále hľadajúcich ľudí. Režisér požičal kameru dvadsaťročnému páru, ktorý žije v jeho susedstve v Kodani a požiadal ich, aby zaznamenávali jednotlivé okamihy svojho súžitia. Kamera sa tak stala spoločníkom ich intimity, hádok, zmierovania, sexu, tanca, či drog. Pôvodná formálna hračka sa tak postupne mení v nadčasovú výpoveď o nás, o svete, o civilizácii.
Druhým filmom utorkového večera je dokumentárna esej Všetko je relatívne od Mikaly Krogh. Režisérka hravo kombinuje inštalácie, inscenácie, amatérsky denníkový záznam, archívy a pozorovanie a cez typické i podivné príbehy otvára encyklopédiu základných hodnôt a emócií. Na rôznych miestach sveta sa pokúša nájsť odpoveď na to, do akej miery sú ľudské hodnoty podmienené miestnymi ekonomickými  a kultúrnymi podmienkami a aké sú rozdiely vo vnímaní týchto hodnôt.
Piatkový večer otvorí arménsko-český film Jany Ševčíkovej Gyumri, zachytávajúci následky ničivého zemetrasenia v Arménsku v roku 1988, kde zahynulo okolo 25 tisíc obyvateľov a viac než tretina z toho boli deti. Dvadsať rokov spája postihnuté rodiny zmierenie sa so stratou svojich detí a narodenie detí nových. Väčšina z týchto detí nosí meno svojho mŕtveho brata a sestry, ktoré sami vo svojom živote nevideli. Pre niektorých rodičov sa stali zástupcami detí predošlých. Časté porovnávanie vyvoláva u niektorých detí prinajmenšom pocit nevôle. Napriek tomu neprestávajú veriť, že duša brata alebo sestry žije s nimi, vedľa či priamo v nich. Dokumentárny film Gyumri bol natáčaný v priebehu troch rokov.
Prehliadku filmov uzavrie snímok Ivetka a hora od českého dokumentaristu Víta Janečka, ktorý dokumentuje osobný príbeh životnej a vnútornej skúsenosti jednej z dvoch vizionárok, ktorým sa v rokoch 1990 až 1995 sa pri dedine Litmanová na východnom Slovensku zjavovala každý mesiac Panna Mária.
 
Utorok 18. 11.
18.00 Vesterbro (Vesterbro), réžia M. Noer, Dánsko, 2007, 78`, české titulky

20.00 Všetko je relatívne (Everything is Relative), réžia M. Krogh, Dánsko, 2008, 75`, české titulky

Piatok 21. 11.
18.00 Gyumri, réžia J. Ševčíková, Arménsko, 2008, 68`, arménsko-ruské, české titulky

20.00 Ivetka a hora, réžia V. Janeček, ČR, 2008, 84`/

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavské hudobné slávnosti po 44. raz
<< predchádzajúci článok
V Bratislave dnes zahrá klavirista Antonello Vannucchi

Kúsok jihlavského festivalu opäť aj v Bratislave - diskusné fórum čitateľov