24hod.sk    Z domova    Regióny

29. júna 2010

Kysucké obce a mestá sa obávajú kolapsu



Kysucké obce a mestá už nemajú na čom šetriť, pre výpadok dane z príjmu fyzických osôb sa obávajú kolapsu. „Výpadok príjmov je naozaj drastický. Oproti ...



Zdieľať
euro peniaze mena Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič ČADCA 29. júna (WEBNOVINY) - Kysucké obce a mestá už nemajú na čom šetriť, pre výpadok dane z príjmu fyzických osôb sa obávajú kolapsu. „Výpadok príjmov je naozaj drastický. Oproti rokom 2009 a 2008 je to menej o 374 795 eur a 364 752 eur. Oproti plánovanému rozpočtovanému príjmu mesta ide o pokles v hodnotenom šesťmesačnom období o takmer 12 %. Pre samosprávy, ktoré nemali prebytkové rozpočty v minulom období a nemajú vo väčšom rozsahu tvorený rezervný fond, je takáto situácia neúnosná a vskutku likvidačná, nehovoriac o tom, že nikto z kompetentných nepovedal doteraz pravdu a nezverejnil aktuálne daňové prognózy a skutočnosti o hospodárskom stave štátu a štátnej pokladni," povedal prednosta Mestského úradu v Turzovke Kamil Kobolka. Mesto podľa neho zatiaľ tieto schodky vykrýva z výrazných prebytkov a šetrenia zdrojov v minulých rozpočtových obdobiach, ktoré sa neminuli a samospráva nimi posilňovala rezervný fond. „V prípade, že takýto vývoj bude pokračovať aj v 2. polroku, nevyhneme sa ani v Turzovke kolapsu, ktorý nedokážeme vykryť ani predajom prebytočného majetku, pozastavením kapitálových výdavkov a investícií, či ďalšími reštriktívnymi opatreniami v bežných výdavkoch," dodal. O tom, aké opatrenia teda čakajú samosprávu, je teraz podľa neho predčasné hovoriť. Ak budú potrebné rozsiahlejšie finančné reštrikcie, bude o nich rozhodovať mestské zastupiteľstvo.


Vo Vysokej nad Kysucou zastavili všetky investičné akcie. „Vzhľadom na to, že výpadok podielových daní je za I. polrok naozaj veľký, oproti I. polroku 2009 ide o 150-tisíc eur, zastavili sme všetky naplánované investičné akcie. Budeme sa snažiť zabezpečiť chod obce. V prípade, že tento výpadok bude pokračovať, je vážne ohrozený aj chod základných škôl, najmä tej v Hornom Kelčove, ktorú navštevuje 95 žiakov," povedal starosta Vysokej nad Kysucou Ladislav Kubačák. Mesto Čadca dostalo v porovnaní s minulým obdobím za I. polrok takmer o 40 % nižšie príjmy z podielových daní, ide o výpadok 1,32 mil. €. „Boli sme nútení prejsť do úsporného režimu a prijať mimoriadne opatrenia na zabezpečenie nevyhnutného chodu samotného mesta a príspevkových a rozpočtových organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti," informoval Ján Husár, prednosta Mestského úradu v Čadci. Mesto redukuje mzdy na úroveň nárokových zložiek, obmedzuje opravy a údržby len na tzv. havarijné stavy, minimalizuje obstarávanie tovarov, služieb a ďalšie. „V prípade, že sa nebude tento výpadok zo strany štátu v krátkej dobe riešiť, nevylučujeme ani isté obmedzenia v samosprávnych funkciách mesta ako je verejné osvetlenie, prevádzka plavárne, redukcia výkonov v mestskej hromadnej doprave a ďalšie," dodal Husár.
V Krásne nad Kysucou predstavuje výpadok dane z príjmov fyzických osôb za I. polrok oproti tomu istému obdobiu vlaňajšieho roku viac ako 350-tisíc eur. Pre porovnanie, za január 2009 dostali 239 869 eur, v júni t.r. predstavovali podielové dane len 19 159 eur. „Z tejto čiastky nie je možné uhradiť ani platy zamestnancov úradu a školských zariadení v rámci originálnych kompetencií, keď na mzdy je potrebné viac ako 50-tisíc eur. K tomu je potrebné pripočítať zabezpečenie prevádzky škôl a školských zariadení, platbu za elektrickú energiu pre verejné osvetlenie a odvoz smetí. Výška podielových daní, ktorú mesto dostáva tento rok, nie je schopná zabezpečiť riadny chod mesta," hovorí primátor Jozef Grapa. Snažia sa usporiť prevádzkové náklady, nakupujú materiál len na riešenie havarijných situácií. Pravdepodobne sa zníži intenzita vývozu tuhého komunálneho odpadu, pripravujú aj opatrenia týkajúce sa financií na verejné osvetlenie. „Vzhľadom na to, že máme rozpracovaných veľa investičných akcií, ktoré sú financované z európskych fondov, je nutné, aby mesto zabezpečilo spolufinancovanie týchto projektov. Jedinou cestou je predaj mestského majetku alebo prijatie úveru," dodáva primátor.

SITA/PP

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/kysucke-obce-a-mesta-sa-obavaju-kolapsu-cl123644.html