Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. novembra 2015

Ľ. VÁŽNY: Slovensko má záujem o čínsku obchodnú alebo investičnú banku



Na snímke podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny.



Zdieľať
Na snímke podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Su-čou 24. novembra (TASR) – Slovenská republika má záujem o umiestnenie čínskej obchodnej alebo investičnej banky na Slovensku. Takýto krok by podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho dal ďalší stimul rozvoju hospodárskych vzťahov Slovenska a Čínskej ľudovej republiky (ČĽR).


"Deklarovali sme, že sme pripravení podporiť takúto aktivitu v prípade, že na ňu čínska strana zareaguje pozitívne," priblížil Vážny po dnešnom 4. summite krajín strednej a východnej Európy a Číny, ktorý sa konal v čínskom meste Su-čou. Vicepremiér vedie na pracovnej ceste slovenskú delegáciu namiesto predsedu vlády Roberta Fica, ktorý svoju účasť pre chorobu zrušil. Sprevádza ho aj minister hospodárstva Vazil Hudák.

Cieľom dnešného summitu bolo podľa Vážneho potvrdenie politickej vôle všetkých zúčastnených strán na ďalšom rozvoji spolupráce v hospodárskej oblasti. Zároveň sa zadefinovalo šesť oblastí vzájomnej spolupráce a rozvoja. "Nazvali sme to "šesť plus jedna". To znamená, že všetky krajiny máme jeden cieľ - pozdvihnutie spolupráce pre vzájomný hospodársky úžitok oboch strán," priblížil vicepremiér. Ďalšie konkrétne ciele sa určili v oblasti dopravnej infraštruktúry, elektronickej infraštruktúry, cestovného ruchu, priemyslu, vo výmene materiálov, strojov a technológií, ako aj v oblasti bankovníctva.

Čínska strana sa podľa Vážneho na Slovensku zaujíma napríklad o sektor jadrovej energetiky, poľnohospodárstvo a potravinárstvo, ale tiež o cestovný ruch, vedu, výskum a inovácie. Summit napríklad znovu otvoril možnosť prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ na komerčnej báze. Možné sú podľa Vážneho aj rôzne projekty týkajúce sa jadrovej energetiky, transferu technológii a inovácií či dopravy, ako je terminál v Košiciach alebo Bratislave.

"Doteraz boli tieto aktivity viac-menej blokované požiadavkou z čínskej strany o garanciu štátu," upozornil Vážny. Dnes však podľa neho aj počas rozhovoru s predsedom vlády ČĽR Li Kche-čchiangom odznelo, že sa budú hľadať nové formy financovania takýchto aktivít, napríklad v spolupráci s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD). A to tak, aby sa preklenul problém štátnych garancií.

Slovenská delegácia sa v stredu (25.11.) presunie do Pekingu, kde ju vo štvrtok (26.11.) čaká stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Zároveň by sa malo podpísať aj Memorandum o porozumení medzi Slovenskom a ČĽR o spoločnej podpore iniciatívy "Hospodársky pás Hodvábnej cesty a Námorná hodvábna cesta v 21. storočí". Späť do vlasti sa slovenská delegácia vráti vo štvrtok vo večerných hodinách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Väčšina belgických džihádistov, ktorí sa vrátili domov,je z Molenbeeku
<< predchádzajúci článok
Polícia pátra po nezvestnej žene z domova dôchodcov v Košiciach