Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    V spálni

16. novembra 2007

Lábadyho sexuologické dni približujú najmä sexualitu menšínHlavnými témami VII. Lábadyho sexuologických dni v Patinciach je problematika sexuálnych menšín, sexuálna výchova, andrológia a gynekologická sexuológia. Dvojdňový kongres otvorila dnes jeho ...Zdieľať

PATINCE 16. novembra (WEBNOVINY) – Hlavnými témami VII. Lábadyho sexuologických dni v Patinciach je problematika sexuálnych menšín, sexuálna výchova, andrológia a gynekologická sexuológia. Dvojdňový kongres otvorila dnes jeho prezidentka - sexuologička Danica Caisová. Výberom tém sa spolu s kolegami a kolegyňami snažila rešpektovať a zachovať interdisciplinárnosť sexuologického odboru.

Históriu sexuality, sexuológie a andrológie načrtol na úvod kongresu Pavol Lepieš z urologicko-andrologickej ambulancie. Sexuológ Petr Weiss sa venoval prirodzenému modelu partnerského spolužitia. Ako uviedol, muži majú sklon k polygamii, kým ženy uprednostňujú monogamné vzťahy. Žena si podľa jeho slov všíma u muža najmä vlastnosti ako vzťah k deťom, záujem o trvalé vzťahy či schopnosť ochrániť partnerku pred nebezpečenstvom.

Odborníci a odborníčky sa vo svojich prednáškach zamerali aj na sexualitu menšín. Vlastné špecifiká má podľa psychológa Roberta Máthého aj sexuálne správanie Rómov a Rómok. Vyplýva to z prieskumu z roku 2003, ktorý realizovali na vzorke 168 obyvateľov Slovenska rómskej národnosti. Rómovia a Rómky absolvujú prvé rande už v 14 až 17 rokoch, k prvému pohlavnému styku u nich prichádza medzi 16 až 18 rokom. Devätnásť percent mužov však nadobudne prvé sexuálne skúsenosti už vo veku menej ako 14 rokov. Ako tiež vyplynulo z prieskumu, takmer 80 percent Rómov a Rómok nepoužíva žiadnu antikoncepciu a 51 percent žien vstupuje do manželstva gravidných.

Sexuologický kongres pokračuje aj v sobotu. Odborníci a odborníčky sa budú venovať gynekologicko-urologickým témam a rozvinú aj tému sexuality menšín.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MZ považuje za paškvil výroky Eduarda Kováča
<< predchádzajúci článok
Vianoce v divadle - IV. medzinárodný divadelný festival