Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. novembra 2014

LAČNÝ: Bez nového územného plánu sa nedá robiť rozvoj mesta



Peter Lačný kandiduje na post primátora Banskej Bystrice za KDH a NOVA. Je členom Predsedníctva KDH, pôsobil ako prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici, bol aj viceprimátorom a ...



Zdieľať
Banská Bystrica 10. novembra (TASR) – Peter Lačný kandiduje na post primátora Banskej Bystrice za KDH a NOVA. Je členom Predsedníctva KDH, pôsobil ako prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici, bol aj viceprimátorom a niekoľkonásobným mestským i krajským poslancom. Pôvodným povolaním je stavebný inžinier, dnes sa zaoberá energetickou certifikáciou budov. Má 58 rokov, je ženatý a má štyri deti.


Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Moje rozhodnutie vyplynulo z toho, čo sa v poslednom čase dialo v Banskej Bystrici, ako bolo mesto spravované, ako sa vyvinuli vzťahy medzi primátorom a poslancami. Cítil som istú potrebu do tohto vstúpiť a priniesť určitú víziu a ponuku na to, aby sa Banská Bystrica vrátila na miesto, ktoré jej patrí. Je to tretie – štvrté najvýznamnejšie mesto na Slovensku, ale má veľmi zlé meno kdekoľvek sa človek ocitne, napríklad v Bratislave.

Čo súčasnému vedeniu mesta vyčítate najviac?

Nezvládnutá funkcia primátorom a niektoré rozhodnutia okolo škôl. To bolo ako v Kocúrkove, raz sa škola ruší, potom zasa nie a nejde len o Základnú školu J. Bakossa. Ešte predtým sa rušili školy v Sásovej a na Fončorde. Školy však nie sú len o počtoch a peniazoch, ale aj o istom poslaní. Potom nový územný plán mesta, ktorý sa robil desať rokov. Zrazu sa do neho začali vnášať veci, ktoré skôr indikujú, že tam prevládajú nejaké osobné záujmy. Územný plán je základný dokument mesta, ktorý mu dáva víziu, ako ďalej a investorom jasné pravidlá. Bez neho riadiť rozvoj mesta je ťažké. Nepáči sa mi ani správanie vedenia mesta a poslancov k investorom, ktorým sa nevie vyjsť v ústrety, napríklad poskytovaním servisu pri stavebných povoleniach. Oni aj majú záujem o Banskú Bystricu, ale majú tiež dobré informácie, ako to tu chodí. Ak príde zaujímavý investor, mesto mu musí byť nápomocné. Ak tu však naráža na samé prekážky a rôzne iné záujmy, tak pôjde radšej do Zvolena. Bol tu silný investor a dnes je vo Zvolene, lebo tu narazil na nekorektné podmienky už v zastupiteľstve.

Čo bude v prípade volebného úspechu vašou prioritou po nástupe do úradu?

Vrátiť sa rýchlo k novému územnému plánu, overiť si posledné kroky, čo sa tam udialo, aby čím skôr došlo k jeho prijatiu. Preveriť si ekonomiku úradu a dosadiť do vedúcich pozícií odborníkov. Sú isté signály a mám vedomosti o tom, že na niektorých miestach sú ľudia iba na báze kamarátstva, ktorí tam nemajú čo robiť. Správa mesta musí byť transparentná, odborná a zodpovedná na všetkých úrovniach. Budem sa snažiť napríklad vytvoriť aj dostatočný počet miest v predškolských zariadeniach a tiež zlepšiť podmienky na rozvoj cestovného ruchu.

Na funkciu primátora stále kandiduje 15 ľudí. Čím chcete osloviť voličov, aby dali hlas práve vám?

Som človek, ktorý robil dlhé roky v samospráve. V tom období sme riešili tepelné hospodárstvo a vznik banskobystrickej energetickej spoločnosti s rakúskym partnerom, na čom mám svoj podiel aj ja. Mám za sebou výsledky počas môjho pôsobenia v samospráve a tiež skúsenosti. Ja sa tam nejdem učiť.


Vo vlaňajších voľbách do vyšších územných celkov ste ako kandidát na poslanca neuspeli a do krajského parlamentu ste sa nevrátili. Čomu to pripisujete?

Do župných volieb sme išli v koalícii so Smerom-SD a podporovali jeho kandidáta V. Maňku, ktorý bol najpriechodnejší. Naši voliči to však neprijali, najmä tu, priamo v meste, sme výrazne pohoreli. Máme za to, že voliči KDH túto koalíciu neakceptovali a neprišli ani voliť. Teraz máme šancu na reparát, dáva to predpoklad na dobrý výsledok.

Zverejníte náklady na kampaň a z akých zdrojov je hradená?

Časť je z vlastných prostriedkov, časť z ústredia KDH a od mojich blízkych ľudí a spolupracovníkov. Žiadne finančné skupiny. Predpokladám, že náklady by mali byť do 20.000 eur, polovica z toho sú náklady na bilbordy a tlač.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ruská centrálna banka zrušila kontroly kurzu rubľa
<< predchádzajúci článok
V Sabinove otvorili zrekonštruovanú a prestrešenú ľadovú plochu