Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

08. júla 2009

Ľadová pokrývka na Arktíde sa dramaticky stenčuje



Ľadová pokrývka Arktického oceánu sa v priebehu zím v rokoch 2004 až 2008 dramaticky stenčila. Vyplýva to zo záberov satelitu ICESat (Ice, Cloud and Land Satellite) amerického Národného úradu pre ...



Zdieľať
BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) - Ľadová pokrývka Arktického oceánu sa v priebehu zím v rokoch 2004 až 2008 dramaticky stenčila. Vyplýva to zo záberov satelitu ICESat (Ice, Cloud and Land Satellite) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Vedecký tím Washingtonskej univerzity v meste Seattle tak odhadol hrúbku a objem ľadovej vrstvy. Oceánsky ľad sa podľa ich výpočtov stenčil za jeden rok o zhruba 17,8 centimetrov, počas štyroch zím prišiel dokopy o 67 centimetrov. Hrubší a starší ľad, ktorý obyčajne vydržal aspoň jedno leto, sa zmenšil o 42 percent. "Medzi rokmi 2004 a 2008 sa niekoľkoročná ľadová pokrývka zmenšila o 1,5 milióna štvorcových kilometrov - takmer o rozlohu súše Aljašky," uvádza sa v štúdii. Publikovali ju v Journal of Geophysical Research-Oceans.


Arktická ľadová prikrývka sa zväčšuje každú zimu, v období polárnej noci, keď vládnu nízke teploty. V lete sa väčšina pokrývky roztopí a časť v dôsledku vetra a oceánskych prúdov odpláva do oceánu. Voči letnému počasiu a topeniu je hrubší, starší ľad odolnejší ako tenšia pokrývka. V uplynulých rokoch zimný prírastok ľadu však nestačil na pokrytie letných strát. To spôsobilo, že v lete je odkrytá väčšia časť vodnej plochy. Tá absorbuje viac tepla, čím sa otepľuje oceán a topí sa ešte viac ľadu. "Takmer nulové doplnenie niekoľkoročnej ľadovej prikrývky, skombinované s nezvyčajným vyplavovaním ľadu z Arktického oceánu po skončení leta v rokoch 2005 a 2007 zohrali významnú rolu v poklese množstva arktického morského ľadu," povedal Ron Kwok z Laboratória prúdového pohonu v kalifornskej Pasadene.

Satelit ICESat znamená pre vedcov a vedkyne veľkú pomoc. Doteraz nedokázali vyrátať hrúbku ani objem ľadu, dokázali len určiť, aká časť Arktického oceánu je pod ľadovou prikrývkou. Dáta z aktuálneho výskumu pomôžu vedcom a vedkyniam lepšie pochopiť rýchlosť úbytku arktického ľadu a to, kedy bude oblasť "v lete takmer bez ľadu", vysvetlil Kwok. Vedci a vedkyne už predtým upozorňovali na stenčovanie arktickej ľadovej 'čiapočky'. Podľa štúdie Národného dátového centra pre sneh a ľad (National Snow and Ice Data Center, NSIDC) z apríla je v priebehu doterajších meraní najtenšia a aktuálne maximum jej rozsahu je na historickom minime. Ten istý mesiac americké odborné kruhy upozornili, že Arktída bude možno o 30 rokov úplne bez ľadu. Pôvodné odhady pritom hovorili o 90 rokoch.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Antarktíde sa odtrhla masa ľadu veľká takmer ako NY (29. 4. 2009)
 ANTARKTÍDA: Rozpadol sa ľadový most na Antarktickom polostrove (5. 4. 2009)
 ANTARKTÍDA: Belgicko otvorilo v Utsteinene nové výskumné centrum (16. 2. 2009)
 ANTARKTÍDA: Globálne otepľovanie postihuje celú Antarktídu (21. 1. 2009)
 ANTARKTÍDA: Z kontinentu sa asi odtrhne obrovský ľadovcový šelf (20. 1. 2009)
 Vtáky vyhľadávajú letiskové dráhy, je tam teplejšie (19. 1. 2009)
 Južný oceán dokáže stále vstrebať veľké množstvo CO2 (24. 11. 2008)
 VIDEO: Tulene v Antarktíde pomáhajú pri výskume (13. 8. 2008)
 Nadal sa špeciálne pripravoval (31. 8. 2005)



nasledujúci článok >>
Štart raketoplánu Endeavour môže ohroziť nepriaznivé počasie
<< predchádzajúci článok
Google vyvíja vlastný operačný systém