Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

03. septembra 2022

Ľadovec v Grónsku sa topí rýchlo, zombie ľad zdvihne hladinu morí aspoň o 27 centimetrov, predpovedajú vedciRýchlo sa topiaci ľadovec v Grónsku podľa štúdie zverejnenej tento týždeň zdvihne hladinu svetových morí najmenej o 27 centimetrov, čo je viac ako dvojnásobok pôvodných ...Zdieľať
aptopix_greenland_glaciers_87214 03199575b91147f6b2f5cd0ed8edf36c 676x451 3.9.2022 (Webnoviny.sk) - Rýchlo sa topiaci ľadovec v Grónsku podľa štúdie zverejnenej tento týždeň zdvihne hladinu svetových morí najmenej o 27 centimetrov, čo je viac ako dvojnásobok pôvodných predpokladov.


Ako povedal spoluautor štúdie a glaciológ William Colgan, dôvodom je tzv. zombie ľad.

Ľad odsúdený na zánik


Takýto ľad je odsúdený na zánik, pretože hoci je stále pripojený k hrubším vrstvám ľadovca, už ho nedopĺňajú materské ľadovce, ktoré teraz dostávajú menej snehu.

Bez doplnenia sa ľad odsúdený na zánik v dôsledku zmeny klímy roztopí a zdvihne hladinu morí. „Je to mŕtvy ľad. Len sa roztopí a zmizne z ľadovej pokrývky,“ povedal Colgan.

Vytvára sa nerovnováha


Pri dokonalej rovnováhe sneh steká z grónskych hôr dolu a prispieva k dopĺňaniu a zahusťovaniu ľadovcov, čím kompenzuje to, že sa po okrajoch topí. V ostatných desaťročiach však nastáva slabšie dopĺňanie a väčšie topenie, čo vytvára nerovnováhu.

Podľa Colgana jeho tím nevie, ako dlho bude trvať, kým sa všetok ľad odsúdený na zánik roztopí, ale na základe kvalifikovaného odhadu by to bolo pravdepodobne do konca tohto storočia alebo do roku 2150.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ľadovec v Grónsku sa topí rýchlo, zombie ľad zdvihne hladinu morí aspoň o 27 centimetrov, predpovedajú vedci © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Blízko obce Ulič v okrese Snina sa pohybuje tiger, ľudia majú byť ostražití a nemajú príliš chodiť mimo domu
<< predchádzajúci článok
Rammstein predvedú na trenčianskom letisku horúcu šou