Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2019

Lagardeová vyzvala na ukončenie obchodných sporov vo svete a korupcieRiaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová.Zdieľať
Riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 12. júna (TASR) - Obchodné bariéry, ktoré vytvárajú globálne mocnosti, predstavujú výzvu pre ekonomiky na celom svete. Vyhlásila to v stredu generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Vyzvala zároveň vlády, aby pracovali na ukončení obchodných sporov.


Lagardeová na konferencii Európskej centrálnej banky (ECB) venovanej stavu ekonomík strednej a východnej Európy povedala, že krajiny musia spolupracovať, aby globálny obchod pomáhal bežným ľuďom.

"Môžeme začať tým, že vynaložíme všetko úsilie na deeskaláciu súčasných obchodných sporov a pokračovanie v konštruktívnom dialógu,“ povedala.

MMF odhaduje, že rastúce clá budú stáť globálnu ekonomiku 0,5 % jej produkcie v roku 2020. Prezident ECB Mario Draghi na konferencii vyhlásil, že stredná a východná Európa bola „disproporčne ovplyvnená“ spormi.

Lagardeová zároveň vyzvala krajiny strednej a východnej Európy, aby zreformovali svoje vlastné ekonomiky a vyriešili korupciu na úrovni vlád.

„Keď sa korupcia stane inštitucionalizovanou, otrávi to schopnosť krajiny prilákať investorov a vytvárať pracovné miesta,“ varovala.

Mnohé krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) v ostatných rokoch čelia korupčným škandálom a protestom. Lagardeová poznamenala, že najmä mladí ľudia považujú korupciu za najväčší problém.

Jej komentáre prichádzajú takmer rok po tom, ako americký prezident Donald Trump zaviedol prvé kolo ciel na dovoz z Číny. To odštartovalo obchodný spor medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia predstavila projekt Nezabudni na mňa v aute
<< predchádzajúci článok
Prudké lejaky na juhu Číny si vyžiadali 49 obetí a 14 nezvestných

Lagardeová vyzvala na ukončenie obchodných sporov vo svete a korupcie - diskusné fórum čitateľov