Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. júna 2009

Lajčák chce zlepšiť vzťahy s Maďarskom cez Hrnka, Deáka a Machalu



Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prijal dnes členov Kongresu slovenskej inteligencie, s ktorými si vymenil názory na vývoj a perspektívy slovensko-maďarských vzťahov, oznámilo MZV SR. Na ...



Zdieľať
BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) - Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prijal dnes členov Kongresu slovenskej inteligencie, s ktorými si vymenil názory na vývoj a perspektívy slovensko-maďarských vzťahov, oznámilo MZV SR. Na stretnutí sa zúčastnili historici Ladislav Deák a Anton Hrnko a spisovateľ a publicista Drahoslav Machala. "KSI vyjadril pripravenosť podieľať sa na rozvoji dobrých susedských vzťahoch s Maďarskou republikou, čo minister Miroslav Lajčák ocenil. Obe strany sa súčasne dohodli na ďalšej spolupráci a výmene odborných poznatkov," píše správa MZV SR.


Ladislav Deák je presvedčený, že Maďarsko sa stále snaží o zmenu hraníc so Slovenskom. Na stránke poslanca SNS a vydavateľa Sergeja Chelemendika www.chelemendik.sk v článku o slovensko-maďarských vzťahoch tvrdí, že pád komunizmu "pre Maďarsko doniesol mocenský vzrast a novú historickú šancu, na ktorú maďarská politika čakala od Trianonu." MR bola proti rozdeleniu Československa podľa Deáka preto, lebo od Prahy čakalo väčšie ústupky. "Za pomoci rozvetvenej a starostlivo a koncepčne budovanej maďarskej loby na Západe, intenzívnej propagandy a oficiálnych vyhlásení maďarských vládnych činiteľov sa darilo vytvárať v zahraničí obraz o Maďarsku ako o najstabilnejšom postkomunistickom štáte, ktorý sa rýchlo pretvára na demokratickú krajinu, nezápasí s vážnymi vnútornými problémami, pričom vláda má jasnú zahraničnopolitickú koncepciu zameranú na hospodársku a politickú integráciu do západoeurópskych štruktúr. Pre uvedené dôvody si Maďarsko nárokovalo pretvoriť sa na centrum integračných procesov v tejto oblasti," píše Deák.

Deák spochybňuje základnú zmluvu (ZZ) s Maďarskom, ktorú chce revidovať aj predseda SNS Ján Slota. "ZZ nemožno hodnotiť ako uzmierenie medzi partnerskými štátmi a bodku za najalergickejším problémom, akým boli a zostávajú požiadavky maďarskej menšiny." Článkom 2 zmluvy sa "Maďarsko na jednej strane zaviazalo rešpektovať územnú integritu SR a neporušiteľnosť jej hraníc, na druhej strane zabezpečilo podmienky pre realizovanie takých práv maďarskej menšine, že vlastne na ňu presunulo celý problém zmeny hraníc mierovou cestou. Maďarská vláda otvorene hovorí, že bude podporovať práva maďarskej menšiny v SR v takej podobe ako ich budú požadovať predstavitelia maďarskej menšiny. Okrem toho ZZ doniesla Maďarsku aj ďalšie výhody. Položila základ pre postupné politické a hospodárske pripútavanie SR k maďarskému štátu, čo sa konkrétne prejavuje pri formovaní koncepcie regionálnej politiky, hospodárskeho prenikania, úzkej spolupráce samospráv na južnom Slovensku s maďarskými a v iných oblastiach".

Anton Hrnko bol v minulosti poslancom parlamentu za SNS. Na svojej stránke www.hrnko.sk útočí na novinárov, "stranu s čudným názvom" SMK aj maďarskú vládu. K zásahu na futbale v Dunajskej Strede o.i. píše: "Priam vo vzácnej zhode maďarskej vlády a domácich politikov SMK sme sa mohli dozvedieť, že treba prešetriť zásah slovenských policajtov proti nespratným fanúšikom Ferencvárosu s podtónom, že však oni nič neurobili. A akoby zázrakom na rovnakej vlne sa predbiehajú aj komentáre po slovensky píšucej iredentistickej tlače na Slovensku, ktorá má ešte tú odvahu nazvať sa mienkotvornou". V ďalšom článku obviňuje Slovenskú akadémiu vied (SAV) zo snahy "maďarizovať slovenčinu", pretože šéf jazykovedného ústavu navrhol vrátiť terminológiu "do obdobia, ktoré sa vytvorilo po vzniku ČSR a trvalo približne do začiatku 70. rokov minulého storočia. Vtedy sa na toto písanie uplatňoval dôsledne úzus zavedený v maďarčine v druhej polovici 19. storočia". Hrnko tiež varuje, že po zmene predsedu "sa bude SMK pod Csákyho komandom radikalizovať, lebo na rozdiel od konzistentnej, umierneno-nacionalistickej politiky predchádzajúcej špičky SMK bezkoncepčný nový predseda s našepkávačom M. Durayom bude tvrdiť nôtu na nebezpečnom javisku krajného nacionalizmu". Rozsiahlo tiež obhajuje premiérom používaný termín "starí Slováci" pre obyvateľov Veľkej Moravy.

Drahoslav Machala bol za socializmu evidovaný ako agent ŠtB, od roku 1993 v čase vlád Vladimíra Mečiara bol šéfredaktorom Slovenskej republiky, denníka, vydávaného Mečiarovým HZDS. Od roku 1995 viedol názorovo podobný Literárny týždenník. Je autorom prejavov a poradcom premiéra Roberta Fica, napísal doplnkovú učebnicu - dejepisnú čítanku, ktorá má podľa denníka Pravda povzbudiť národnú hrdosť detí. Tiež používa termín "starí Slováci". Napísal aj knihu o prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Počas nedávnej prezidentskej kampane v Literárnom týždenníku naznačil zneužitie partnera Ivety Radičovej, keď napísal, že jej "nejaký americký poradca poradil, že Janko Riapoš na invalidnom vozíčku bude ťahákom“. Pravda tiež pripomenula, že v roku 1994 v Slovenskej republike použil na obhajobu samostatnosti antisemitské argumenty. "Čo je to za predsudok, že skutočnosť nezávislej Slovenskej republiky so žalúdočnými ťažkosťami nemôžu stráviť židovskí intelektuáli,“ pýtal sa Machala. A o niekoľko odsekov ďalej v článku dodal: „Režim je režim, ale vlasť je len SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rusko nechce podkopávať plány NATO, vyhlásil Lavrov
<< predchádzajúci článok
Podľa SDKÚ-DS možno v zdravotníctve ušetriť až 100 mil. €