Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. februára 2019

Lajčák: Návšteva M. Pompea v SR je príklad bezproblémového partnerstvaNa archívnej snímke Miroslav Lajčák.Zdieľať
Na archívnej snímke Miroslav Lajčák. Foto: TASR - Pavol Zachar
Tbilisi 11. februára (TASR) - Návšteva amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea na Slovensku je vnímaná ako príklad pozitívneho a bezproblémového partnerstva. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák to povedal v pondelok počas návštevy Gruzínska, kam pricestoval z pozície úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).


"Neprichádza sem so žiadnymi negatívnymi posolstvami, ale naopak chce oceniť vzťahy, ktoré existujú medzu Spojenými štátmi a Slovenskou republikou. Verím tomu, že takýmto spôsobom táto návšteva aj vyznie," uviedol minister Lajčák s odvolaním sa na informácie, ktoré o Pompeovej ceste na SR komunikujú jeho americkí partneri.

Minister Lajčák pripomenul, že to bude iba druhá návšteva ministra zahraničných vecí USA na Slovensku v poradí. Prichádza 20 rokov po prvej návšteve Madeleine Albrightovej. "Takže sme radi, lebo dáva viditeľnosť našim dvojstranných vzťahom," povedal.

Šéf americkej diplomacie prichádza podľa Lajčáka na Slovensko v situácii, "keď sme si pripomenuli významné výročia, v situácii, keď Slovensko plní svoje záväzky, pokiaľ ide o investície v oblasti obrany, v situácii, keď je veľa tém, o ktorých treba hovoriť".

Na margo utorňajšieho Pompeovho programu v Bratislave Lajčák uviedol, že rokovania s predsedom slovenskej vlády a prezidentom budú "klasicky veľmi vecné". "Máme zoznam tém, na ktoré sa zameriame," priblížil.

Okrem bilaterálnych vzťahov sa s americkým partnerom určite porozprávajú aj o regionálnych záležitostiach. Americkú stranu budú podľa slov ministra zaujímať tiež názory Slovenska na "západný Balkán, naše predsedníctvo v OBSE", ale aj iné veľké témy ako napríklad Čína.

Lajčák sa s Pompeom stretol vlani v novembri, keď ho na základe pozvania navštívil vo Washingtone. V nadväznosti na túto udalosť prijal Lajčákov partner pozvanie na Slovensko.

Osobitná spravodajkyňa TASR Lucia Čarnecká

Výberový chronologický prehľad návštev amerických politikov v SR23. februára 2005 - Prezident USA George Bush pricestoval na návštevu Slovenskej republiky. Išlo o prvého šéfa americkej administratívy, ktorý navštívil SR od získania jej samostatnosti. Americký prezidentský pár privítali na letisku traja slovenskí najvyšší ústavní činitelia s manželkami. Najvyšší predstaviteľ USA rokoval s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom a premiérom Mikulášom Dzurindom. Bush počas návštevy slovenskej metropoly vystúpil na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí s príhovorom pred občanmi. Informačné centrum Spojených štátov amerických - InfoUSA otvorila slávnostne v Univerzitnej knižnici v Bratislave prvá dáma USA Laura Bushová za prítomnosti ministra kultúry SR Rudolfa Chmela.

24. februára 2005 - Bratislava sa stala aj miestom vrcholnej schôdzky Busha s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Prezidenti USA a Ruska prišli v sprievode prezidenta SR Ivana Gašparoviča na Bratislavský hrad. Prezidenti najskôr rokovali medzi štyrmi očami, neskôr sa k nim pripojili členovia oboch delegácií. Prezidenti USA a Ruska Bush a Putin potvrdili na summite v Bratislave nevyhnutnosť čo najužšej spolupráce oboch veľmocí, ocenili svoje priateľské vzťahy, zhodli sa na viacerých otázkach vrátane boja proti terorizmu a šíreniu jadrových zbraní, ale nevyhli sa sporu ohľadne stavu ruskej demokracie.

24. februára 2005 - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová a ruský minister obrany Sergej Ivanov podpísali v Bratislave rusko-americkú Zmluvu o kontrole prenosných protileteckých rakiet typu zem-vzduch (MANSPAD).

18. apríla 2013 - Počas konferencie Globsec 2013 v Bratislave sa stretol podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s námestníkom Ministerstva zahraničných vecí (MZV) USA pre medzinárodnú bezpečnosť a nonproliferáciu Thomasom Countrymanom.

20. januára 2016 – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal v Bratislave zástupcu námestníka ministra zahraničných vecí USA Roberta Berschinského, s ktorým rokoval o migračnej kríze, otázkach ľudských práv a boja proti korupcii, a tiež o vývoji na Ukrajine a dvojstrannej americko-slovenskej spolupráci. Stretnutie bolo súčasťou intenzívneho dialógu na rozličné témy, ktorý Slovensko a USA vedú pravidelne ako blízki partneri a spojenci.

11. februára 2016 - Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal v Bratislave zástupcu námestníka ministra zahraničných vecí USA pre európske záležitosti Hoyta Yeeho. Predmetom ich rozhovoru boli dvojstranné slovensko-americké vzťahy i aktuálne celoeurópske otázky, ako migračná kríza, situácia na Ukrajine a ďalších krajinách Východného partnerstva či vývoj na Balkáne.

16. apríla 2016 - Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová si v Bratislave v rámci bezpečnostného fóra Globsec 2016 prevzala Českú a slovenskú transatlantickú cenu. Spolu s ňou bol ocenený aj český diplomat a politik Michael Žantovský. Cenu každý rok získajú dve osobnosti, ktoré významnou mierou prispeli k posilneniu transatlantických väzieb, mieru, prosperity a stability v euroatlantickom priestore.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia v Banskej Bystrici učí deti, ako bezpečne používať internet
<< predchádzajúci článok
Esin Group: Líder poľnohospodárov F. Oravec nás vydiera a zastrašuje

Lajčák: Návšteva M. Pompea v SR je príklad bezproblémového partnerstva - diskusné fórum čitateľov