Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. novembra 2015

LAJČÁK: Predsedníctvo SR v Rade EÚ bude naplnením integračného procesu



Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, archívne foto



Zdieľať
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 19. novembra (TASR) – Predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ je výnimočná šanca preukázať líderstvo a pripravenosť prevziať diel zodpovednosti za vývoj v Európskej únii aj celej Európe. Na úvod dnešného plenárneho zasadnutia Národného konventu o Európskej únii to uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.


„Určitým spôsobom to môžeme dokonca vnímať ako definitívne naplnenie nášho integračného procesu,“ domnieva sa. Pred Slovenskom podľa neho stojí viacero výziev, ktorými sa bude musieť počas predsedníctva zaoberať. Bude potrebné posilniť demokratickú legitimitu a politickú zodpovednosť inštitúcií EÚ. Tu možno očakávať posun, len ak sa zmení ich vnímanie takzvanej 3B – byrokratickej bruselskej bubliny, ozrejmil Lajčák.

„V tomto procese existuje deficit aj v našom vnútropolitickom prostredí. Len pomaly prepájame národné a európske témy a ťažko sa zbavujeme optiky "my verzus Brusel",“ mieni šéf diplomacie. „Navyše, pod vplyvom kríz mnohokrát neopodstatnene viníme Európsku úniu aj za problémy, ktoré si musíme prioritne riešiť my tu doma,“ vytkol.

Ako ďalšiu výzvu Lajčák prezentoval boj s vnútorným extrémizmom a terorizmom. Diskusie o fungovaní únie nesmú prebiehať izolovane na úrovni európskych politických elít, domnieva sa. V kombinácii so sklamaním z pôsobenia tradičných politických strán to vedie k väčšiemu odcudzeniu občanov od politiky. „Extrémizmus a radikalizmus ponúkajúci rýchle a jednoduché riešenia komplexných problémov tak ďalej môže rásť,“ upozornil.

Slovenské predsedníctvo sa bude musieť vyrovnať i s otázkou terorizmu. Podľa šéfa diplomacie je po útokoch v Paríži jasné, že dorazil do Európy, čo si bude vyžadovať rozhodnú spoločnú odpoveď. „Najprv urgentne vo forme zaistenia bezpečnosti občanov Európskej únie. Následne si budeme musieť v dlhodobejšej perspektíve poradiť s barbarstvom Islamského štátu a fenoménom zahraničných bojovníkov,“ uviedol.

Na to, aby sa únia lepšie ochránila o dokázala výraznejšie formovať okolitý svet, potrebuje podľa Lajčáka skutočne jednotnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku, čo považuje za tretiu výzvu slovenského predsedníctva. „Vývoj na Ukrajine, migračná kríza či medzinárodný terorizmus nám jasne naznačili, že musíme byť aktívnejší, konzistentnejší a jednotnejší. A to nielen v našom susedstve,“ domnieva sa minister.

Zahraničná a bezpečnostná politika by mala byť z pohľadu ministra efektívnejšia a pružnejšia. V Európe totiž často chýba líderstvo a koordinácia. „Potom sme v lepšom prípade svedkom nesúrodých verejných vyhlásení. V horšom, chaotických individuálnych opatrení. A ak sa raz spoločne dohodneme na pomyselnej "červenej čiare", nemali by sme ju prekračovať,“ doplnil Lajčák.

Podmienkou úspechu slovenského predsedníctva podľa štátneho tajomníka Ivana Korčoka bude, aby sme boli dostatočne ambiciózni, ale zároveň realistickí. „Nezabúdajme, že po šiestich mesiacoch bude musieť aj Slovenská republika zložiť účet a povedať presne ostatným členským štátom, kde sme celú európsku agendu za šesť mesiacov dostali,“ pripomenul.

Korčok prezentoval, že už sú známe základné bloky slovenského predsedníctva, ktorého program bude schválený na budúci rok v júni, tesne pred jeho začiatkom. „Vo finančnej oblasti chceme posunúť ďalej menovú úniu. Veľmi silnou témou bude Energetická únia, kde má Slovensko konkrétne záujmy, ale aj téma digitálneho trhu, kde je na Slovensku veľmi veľa startupov,“ menoval Korčok niektoré témy, ktoré sa Slovensko pokúsi presadiť do svojho programu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ústavný súd SR spúšťa elektronické služby pre občanov
<< predchádzajúci článok
UNHCR: Balkánske krajiny začali obmedzovať prílev migrantov