Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2019

Lajčák predstaví vo Viedni priority slovenského predsedníctva OBSENa archívnej snímke M. Lajčák.Zdieľať
Na archívnej snímke M. Lajčák. Foto: TASR Dano Veselský
Viedeň 10. januára (TASR) - Programové priority slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na rok 2019 predstaví vo štvrtok vo Viedni minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.


Na prvom tohtoročnom zasadnutí Stálej rady OBSE, ktoré je zároveň prvým pod slovenským vedením, vystúpi Minister Lajčák v pozícii úradujúceho predsedu OBSE s otváracím prejavom.

Na štvrtkovom zasadnutí Stálej rady sa zúčastňujú aj zástupcovia účastníckych a partnerských štátov OBSE, generálny tajomník OBSE Thomas Greminger, vedúci misií a inštitúcií, riaditeľ Centra pre prevenciu konfliktov Marcel Peško, osobitní predstavitelia úradujúceho predsedu OBSE či generálny tajomník Parlamentného zhromaždenia OBSE Roberto Montella.

Slovensko prevzalo ročné predsedníctvo v OBSE od Talianska 1. januára. Počas nasledujúcich 12 mesiacov bude vystupovať v mene celej organizácie.

Slovenská vláda tri hlavné priority predsedníctva SR v OBSE, ktorými sú prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus, odobrila 19. decembra. Mottom je "Predsedníctvo orientované na človeka".

Stála rada OBSE je rozhodovacím orgánom, ktorý združuje stálych predstaviteľov všetkých 57 účastníckych a 11 partnerských štátov. Schádza sa vo Viedni na týždennej báze a rokuje o aktuálnom vývoji v regióne OBSE.

Úlohou OBSE je pracovať na stabilite, mieri a demokracii v Európe prostredníctvom politického dialógu, spoločných hodnôt a praktickou prácou. Jej aktivity pokrývajú oblasti od politiky, vojenských či ekologických aspektov, až po ekonomiku a ľudské práva.

(osobitná spravodajkyňa TASR Lucia Čarnecká)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Opozičný kandidát Fayulu odmietol výsledky prezidentských volieb
<< predchádzajúci článok
Čestná medaila zadarmo pre každého

Lajčák predstaví vo Viedni priority slovenského predsedníctva OBSE - diskusné fórum čitateľov