Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2018

Lajčák rokoval vo Varšave o slovenskom predsedníctve v OBSE



Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.



Zdieľať
Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR/Monika Hipmánová
Varšava/Bratislava 14. decembra (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák sa stretol v piatok s poľským rezortným kolegom Jacekom Czaputowiczom. Rokovali o dvojstranných vzťahoch i nadchádzajúcom predsedníctve SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.


Partneri pozitívne zhodnotili vývoj v slovensko-poľských vzťahoch s dôrazom na úspešnú cezhraničnú spoluprácu, dynamicky rastúcu obchodnú výmenu, investície a cestovný ruch. "S potešením sme mohli konštatovať, že od politických deklarácií sme prešli ku konkrétnym činom a projektom v dôležitých energetických a dopravných prepojeniach", uviedol Lajčák.

Prerokovali tiež otázky nadchádzajúceho predsedníctva SR v OBSE a spoluprácu pri napĺňaní jeho priorít. Ministri venovali pozornosť regionálnej spolupráci s dôrazom na aktuálne predsedníctvo SR vo Vyšehradskej skupine (V4) a Iniciatívu troch morí. Zo zahraničných tém dominovali situácia na Ukrajine, ktorá je bezprostredným susedom oboch štátov, ako aj vývoj v Rusku, na západnom Balkáne, transatlantická spolupráca a energetická bezpečnosť.

O spolupráci v rámci slovenského predsedníctva v OBSE Lajčák predtým rokoval v Úrade OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) s jeho riaditeľkou Ingibjörg Sólrún Gísladóttir. "Včasná a úzka koordinácia a konzultácie s ODIHR budú pre plnenie priorít slovenského predsedníctva v OBSE mimoriadne dôležité," uviedol slovenský minister.

V Európskej agentúre pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) sa Lajčák stretol s výkonným riaditeľom Fabricem Leggerim, s ktorým hovorili o úlohách a zvyšujúcich sa nárokoch na prácu agentúry v oblasti ochrany vonkajších hraníc EÚ. Obaja tiež ocenili zriadenie postu styčného dôstojníka Frontexu v Bratislave s pôsobnosťou pre Slovensko, Poľsko a Česko, ktorého cieľom je zvýšenie vzájomnej informovanosti týkajúcej sa možných hrozieb na vonkajších hraniciach, cezhraničnej trestnej činnosti a terorizmu.

Lajčák si pozrel operačné stredisko Frontexu a stretol sa so slovenskými pracovníkmi tejto agentúry pôsobiacimi vo Varšave. "Som na vás nesmierne hrdý. Práca, ktorú tu vykonávate, je mimoriadne dôležitá pre celú EÚ a jej bezpečnosť a chcem vás ubezpečiť, že máte našu plnú podporu a sme pripravení vám byť nápomocní," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Vo štvrtok sa Lajčák zúčastnil na podujatí "Slovenské Vianoce", ktoré zorganizoval Slovenský inštitút vo Varšave. Jeho cieľom bolo priblížiť poľskej verejnosti a pozvaným hosťom bohaté slovenské folklórne a gastronomické tradície spojené s vianočným obdobím.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
TOMOVÁ: OBSE je pilierom bezpečnostnej architektúry
<< predchádzajúci článok
Delegácia EP preverí v SR čerpanie eurofondov v agrosektore

Lajčák rokoval vo Varšave o slovenskom predsedníctve v OBSE - diskusné fórum čitateľov