Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. septembra 2019

Lajčák: Téma externých prostriedkov na modernizáciu letísk nie je paséNa snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákZdieľať
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák Foto: TASR - Jaroslav Novák
Bratislava 11. septembra (TASR) – Téma externých zdrojov na realizáciu modernizácie vojenských letísk nie je pasé. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smer-SD) pred stredajším rokovaním vlády.


"Stále beží medzirezortné pripomienkové konanie, existuje viacero nástrojov, ako získať externé zdroje," uviedol šéf slovenskej diplomacie. O zámeroch uskutočniť modernizáciu len z prostriedkov štátneho rozpočtu povedal, že to vníma ako politickú realitu. "Táto téma bola zneužitá na vnútropolitickú spotrebu a toto je výsledok," uviedol na margo spochybňovania ponuky USA prispieť na modernizáciu letísk.

Napriek tomu si myslí, že stále existuje možnosť tieto zdroje získať. "Môžeme ich dostať v budúcom roku, ak budú v rozpočte a ak bude SR signalizovať, že má o tieto peniaze záujem. Kongres ich schváli na základe návrhu Pentagonu, ktorý ho predloží alebo nie, podľa rokovaní so zainteresovanými stranami,“ upozornil.

O amerických prostriedkoch na modernizáciu letísk Sliač a Kuchyňa sa hovorilo v rámci Dohody o obrannej spolupráci (DCA) s USA, ktorej cieľom je umožniť rozšírenú obrannú spoluprácu medzi Slovenskom a USA. Ministerstvo obrany (MO) SR v gescii SNS vyjadrilo zdržanlivý postoj k celej záležitosti a rozhodlo sa na rokovaní o DCA nezúčastňovať. Kritici dohody upozorňovali na to, že dokument i financie sú zámienkou pre etablovanie amerických vojenských síl na území SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OČAKÁVAME NAŽIVO: TK predsedu strany Smer-SD Roberta Fica
<< predchádzajúci článok
V piatok sa začne celonárodná púť v Šaštíne, potrvá štyri dni

Lajčák: Téma externých prostriedkov na modernizáciu letísk nie je pasé - diskusné fórum čitateľov