Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. januára 2016

Lajčák: Vážime si, že v Kosove nezabudli na krutý osud našich vojakov



Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.



Zdieľať
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR/AP
Priština 19. januára (TASR) – Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák dnes odhalil v centre Prištiny pamätník slovenským príslušníkom misie KFOR, ktorí presne pred desiatimi rokmi zahynuli počas návratu z pôsobenia v Kosove. Zároveň poďakoval prezidentke Atifete Jahjagovej za jej iniciatívu vytvoriť pamätnú tabuľu so 42 menami.


"Vážime si, že ľudia v Kosove nezabudli na krutý osud našich vojakov a na to, čo urobili, aby prispeli k budovaniu mieru a stability v tomto regióne. Keď sa Slovensko v septembri 1999 zapojilo do misie KFOR, Kosovo bolo práve na začiatku svojho postkonfliktného rozvoja," uviedol v príhovore Lajčák.

Poukázal na to, že medzinárodná vojenská misia priniesla regionálny mier, vzájomný rešpekt a udržateľnú stabilitu. Slovenskí vojaci najskôr pomáhali pri rekonštrukcii vojnou poškodenej infraštruktúry. Neskôr sa zapojili do odmínovania a do opatrení na zabránenie násilia medzi etnickými skupinami. Minister vyzdvihol, že sa ich úsilie začalo meniť Kosovo na lepšie miesto pre život.

Lajčák pripomenul nedávny podpis stabilizačnej a asociačnej dohody s Európskou úniou, ktorá má podľa neho významný potenciál prispieť k ďalšiemu sociálnemu a ekonomickému rozvoju Kosova. Zároveň je kľúčovým krokom na jeho ceste do Európskej únie.

"Napriek tomu národ musí zároveň dokázať svoju zrelosť a oddanosť európskym hodnotám. Robí to tak, že svoje vlastné problémy rieši prostredníctvom konštruktívneho dialógu a rozhodného angažovania sa. Slzotvorný plyn, hádzanie vajec či blokovanie štátnych inštitúcií nie je nikdy tá správna cesta," podčiarkol. Narážal tým na konanie kosovskej opozície, ktorá od septembra minulého roka blokuje parlament slzotvorným plynom, obranným sprejom, píšťalkami a fľašami balenej vody na protest proti dohode proti medzi Prištinou a Belehradom, ktorá dáva viac právomocí etnickým Srbom v Kosove. Rovnako sa jej nepáči dohoda, ktorá vymedzuje hranice s Čiernou Horou. Stúpenci opozície organizujú v Prištine násilné protesty.

Lajčák dnes označil diskusie medzi Kosovom a Srbskom za jedinú reálnu cestu na dosiahnutie skutočnej a trvalej normalizácie vzťahov medzi oboma stranami. "Jedine vo vzájomnom dialógu dokážeme identifikovať spoločné záujmy, ktoré by dostali celý balkánsky región tam, kam oprávnene patrí – do Európy. A toto je budúcnosť pre Balkán, v ktorú všetci dúfame. A som si istý, že v to dúfali aj slovenskí príslušníci KFOR, keď odtiaľto nastupovali pred desiatimi rokmi na svoju poslednú cestu," upozornil Lajčák.

Slovensko si každý rok 19. januára pripomína tragickú haváriu vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce. Vojenský špeciál so 43 ľuďmi na palube sa zrútil v lesnatom teréne asi 50 kilometrov od košického letiska, kde mal pristáť. Z Prištiny viezol slovenských príslušníkov kontingentu KFOR. Maďarskí letoví dispečeri stratili radarový kontakt so strojom krátko po 19.30 h. Nehodu prežil iba jeden z vojakov - nadporučík Martin Farkaš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
RICHTER: V roku 2015 našlo prácu takmer 55.000 dlhodobo nezamestnaných
<< predchádzajúci článok
Súd zbavil bývalého účtovníka Vatikánu obvinenia zo sprisahania