Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. marca 2009

Lamač ostáva na treťom stupni povodňovej aktivity



Hladina Lamačského potoka, ktorý sa vo štvrtok večer vylial zo svojho koryta a zaplavil domy a podzemné garáže na uliciach Bakošova a Na barine, postupne klesá. Bratislavský Lamač však i naďalej ...



Zdieľať
BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Hladina Lamačského potoka, ktorý sa vo štvrtok večer vylial zo svojho koryta a zaplavil domy a podzemné garáže na uliciach Bakošova a Na barine, postupne klesá. Bratislavský Lamač však i naďalej ostáva na treťom stupni povodňovej aktivity. Agentúre SITA to potvrdila starostka mestskej časti Oľga Keltošová "Vytvorili sme umelé koryto. Z vriec s pieskom sme vytvorili novú hrádzu, ktorá by mala vydržať," reagovala na otázku, či sa môže situácia ešte zhoršiť. Ako starostka uviedla, brigádnici aj pracovníci Bratislavskej vodárenskej spoločnosti pomáhajú na mieste čistiť potrubie, aby voda lepšie odtekala. "Potrubie bude asi treba vymeniť, pretože je už viac ako 30 rokov staré," myslí si starostka. Dôvod, prečo voda nestíha odtekať, je podľa nej aj ten, že Lamač má žulové podložie. "Lamač je tým špecifický. Takže keď prší, alebo sa topí sneh, zem nevie absorbovať toľko vody. Táto situácia však nie je prvýkrát, pri zhoršení počasia sa vždy opakuje" zdôvodnila. Keltošová zároveň doplnila, že vzniknuté škody zatiaľ vyčísliť nevedia, budú sa nimi zaoberať, až keď sa situácia upokojí. "Predpokladám, že všetci majitelia a správcovia domov sú poistení. Aj naše investície ako napríklad práca, ľudia či stroje si budeme môcť uplatniť," konštatovala.


Keltošová tiež zdôraznila, že pre opakujúcu sa kritickú situáciu je protipovodňové opatrenie na Lamačskom potoku potrebné. Ešte v predošlom volebnom období bol naň vypracovaný projekt, potrebné zmeny a doplnenia uznesení odsúhlasovali aj poslanci súčasného volebného obdobia. "Reagovali sme tak na výzvu Ministerstva životného prostredia SR (MŽP), ktoré ponúkalo obciam získať finančné prostriedky na protipovodňové opatrenie. Podmienkou bolo, aby úsek Lamačského potoka bol zverený obci. Štátny vodohospodársky podnik, ktorý je podriadený ministerstvu, sme preto požiadali o zverenie potoka s tým, že sa budeme o územie ďalších najmenej päť rokov starať. Dostali sme však zamietavú odpoveď a projekt za približne 400-tisíc korún tak ostal v šuplíku," vysvetlila Keltošová. Štátny vodohospodársky podnik totiž podľa nej nepovažoval zverenie potoka za systémové riešenie. Projekt sa preto podľa nej zasekol na tejto jedinej podmienke, ktorú Lamač nesplnil.

Lamačský potok sa zo svojho koryta vylial vo štvrtok popoludní, zaplavil viaceré pivnice a podzemné garáže, hasiči zasahovali až do skorých ranných hodín.

Lamačský potok je v katastri Záhorskej Bystrice a Lamača, podľa Keltošovej sú však pozemky pod ním nevysporiadané, nehlási sa k nemu ani Povodie Moravy, ani Slovenský vodohospodársky podnik. "Potok teda de facto neexistuje," doplnila. Problémy vznikajú podľa nej najmä počas dažďa alebo po zime, keď sa topí sneh, v lete je potok vyschnutý.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Knihu rozhovorov s Ivetou Radičovou krstili rozviazaním stuhy
<< predchádzajúci článok
Mikloško chce kampaňou osloviť kresťanských demokratov