Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. marca 2007

Laos má podozrenie na druhú obeť vtáčej chrípky



Žena, ktorá ochorela minulý mesiac je pravdepodobne druhým prípadom nákazy vtáčou chrípkou u človeka v Laose. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva, ktoré zároveň zdôraznilo, že výsledky ...



Zdieľať

BANGKOK 4. marca (WEBNOVINY) - Žena, ktorá ochorela minulý mesiac je pravdepodobne druhým prípadom nákazy vtáčou chrípkou u človeka v Laose. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva, ktoré zároveň zdôraznilo, že výsledky testov zatiaľ nie sú konečné. Úvodné laboratórne testy preukázali, že žena z predmestia metropoly Vientiane je pozitívna na typ vírusu H5, avšak je potrebných ďalších šesť dní na určenie, či sa jedná o jeho nebezpečný kmeň H5N1, uviedol doktor Bounlay Phommasack. Ten zároveň vyslovil presvedčenie, že celkom určite sa jedná o H5N1, keďže v blízkej dedine objavili hydinu infikovanú nebezpečných vírusom.

Zdravotnícki predstavitelia minulý mesiac informovali, že pozitívne testovali na vtáčiu chrípku 15-ročné dievča. Dievča ochorelo 10. februára, teda iba pár dní potom, čo v oblasti potvrdili nákazu H5N1 medzi hydinou. Dievča hospitalizovali vo Vientiane a neskôr previezli do Thajska, kde jej stav stabilizovali. Úvodné testy na druhej obeti vykonalo laoské Národné centrum pre laboratórium a epidemiológiu, pričom klinické vzorky budú zaslané i referenčnému laboratóriu OSN na overenie a potvrdenie. Ženu testovali koncom februára potom, čo sa u nej prejavovali príznaky ochorenia ako je horúčka a zápal pľúc.

Zdravotnícke tímy skontrolovali vyše 7800 domácností v 20 dedinách v oblasti Sisattanak pri hlavnom meste. Laos hraničí so štyrmi krajinami, kde vypukla vtáčia chrípka - Čína, Thajsko, Kambodža a Vietnam. V Laose zaznamenali vírus H5N1 u vtákov v roku 2004, 2006, a opäť pred dvoma týždňami, ale doteraz nie medzi ľuďmi.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Začne sa proces s bývalým kosovským premiérom
<< predchádzajúci článok
Vytvoriť slovensko-maďarskú učebnicu dejepisu je nemožné