Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

23. júna 2016

Las Vegas ovládol Kane, je prvým Američanom s Hartovou trofejou



Na archívnej snímke Patrick Kane.



Zdieľať
Na archívnej snímke Patrick Kane. Foto: TASR/AP
Las Vegas 23. júna (TASR) - Útočník Chicaga Patrick Kane sa stal hlavnou hviezdou slávnostného galavečera v Las Vegas, na ktorom sa odovzdávali individuálne ocenenia za sezónu 2015/2016 v zámorskej hokejovej NHL. Z Hard Rock Hotel & Casino si odniesol tri ceny vrátane tej najprestížnejšej - Hartovej trofeje pre najužitočnejšieho hráča základnej časti (MVP). Okrem nej sa stal aj držiteľom Ted Lindsay Award (najužitočnejší hráč podľa NHLPA) a už dávnejšie bolo známe, že si prevezme i Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti.


Kane vstúpil do histórie, keď sa stal prvým americkým rodákom, ktorý získal Hartovu trofej. Hlasovanie o MVP jasne ovládol, keď z 150 hlasujúcich ho až 121 zaradilo na prvé miesto. Celkovo dostal 1395 bodov a zvíťazil s takmer 600-bodovým náskokom pred kapitánom Pittsburghu Sidneym Crosbym (800), na tretej priečke sa umiestnil Jamie Benn z Dallasu. Kane vyhral ligovú produktivitu jasne s 106 bodmi a ako prvý Američan získal Art Ross Trophy. Počas základnej časti dokázal bodovať v 26 zápasoch v rade.

"Je pre mňa ťažko pochopiteľné, že dosiaľ žiadny Američan neovládol produktivitu alebo nezískal titul MVP. Profiligová história je totiž plná skvelých amerických hráčov, Chris Chelios, Brian Leetch, Mike Modano, Joe Mullen, Jeremy Roenick - tí všetci mali fantastické kariéry. Mal som šťastie, že som sa postaral o tento zápis a vytvoril niekoľko amerických rekordov," vyslovil sa 27-ročný krídelník, ktorý povedie výber USA aj na septembrovom Svetovom pohári v Toronte. Crosbyho neprekvapilo, že Hartova trofej skončila v rukách Kanea. "Bolo milé, že sa v súvislosti s ňou hovorilo aj o mne, ale očakával som, že ju získa Kane," priznal center "tučniakov", ktorý si musí vystačiť s Conne Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off.




Kane v hlasovaní o Ted Lindsay Award predbehol Benna a brankára Washingtonu Bradena Holtbyho. Parádny večer podčiarkol nomináciou do prvého All Star tímu, kde mu robia spoločnosť okrem Holtbyho, Crosbyho a Benna aj Drew Doughty (Los Angeles) a Erik Karlsson (Ottawa). Kane mal aj výrazný podiel na fantastickej premiérovej sezóne svojho ruského kolegu z útoku Artemija Panarina, ktorý prebral Calderovu trofej pre najlepšieho nováčika. "Bez Patricka Kanea by som túto cenu nikdy nezískal," povedal pre nhl.com prostredníctvom tlmočníka Panarin, ktorý sa v 80 zápasoch zaskvel 77 bodmi. Držiteľom Vezinovej trofeje pre najlepšieho brankára sezóny sa stal Holtby, ktorý v základnej časti priviedol Capitals k 48 víťazstvám a vyrovnal tak rekord legendárneho Martina Brodeura. "Stále cítim, že môžem byť ešte oveľa lepší," vyznal sa Holtby, ktorého na prvé miesto medzi brankármi zaradilo 26 z 30 hlasujúcich generálnych manažérov.

Z galavečera odchádzali vysmiati aj hráči Los Angeles Kins. Drew Doughty získal Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu sezóny a jeho spoluhráč Anže Kopitar sa dokonca tešil až z dvoch cien - Selkeho trofeje pre najlepšie brániaceho útočníka a Lady Byng Trophy pre najväčšieho hokejového džentlmena. Doughty dostal ocenenie pre najlepšieho beka súťaže iba ako druhý hráč v histórii Kings po Robovi Blakeovi (1998). V hlasovaní zatienil bodovo úspešnejších Karlssona z Ottawy i Brenta Burnsa zo San Jose. "V minulosti mi cena dvakrát tesne unikla, takže konečne som sa jej dočkal. Je pre mňa cťou, že som sa zaradil medzi velikánov ako je Nicklas Lidström či ďalšie legendy, ktoré som obdivoval ako malý chlapec. Je to pre mňa výnimočná chvíľa," priznal Doughty.

Barry Trotz z Washingtonu sa prvýkrát v kariére stal najlepším trénerom sezóny a dostal Jack Adams Award. Jeho Capitals kraľovali základnej časti so 120 bodmi a stali sa držiteľmi Prezidentskej trofeje. "Myslím si, že sme boli v tejto sezóne ťažkou váhou," spokojne konštatoval Trotz. Najlepším generálnym manažérom sa podľa očakávania stal Jim Rutherford z Pittsburghu. Ten vyskladal tím, ktorý dominoval play off a dobyl slávny Stanleyho pohár.

Cenu Marka Messiera pre najlepšieho kapitána obdržal Shea Weber z Nashvillu, Foundation Player Award za charitatívnu činnosť putovala do rúk Marka Giordana (Calgary) a držiteľom King Clancy Memorial Trophy (osoba spájajúca hráčske a ľudské kvality) sa stal švédsky center Henrik Sedin (Vancouver). Masterton Trophy za oddanosť hokeju patrí českému veteránovi v službách Floridy Jaromírovi Jágrovi. Štyridsaťštyriročný útočník získal už svoje jubilejné desiate ocenenie v profiligovej kariére, individuálnej trofeje sa dočkal po dlhých 10 rokoch. Na ceremónii v Las Vegas sa však osobne nezúčastnil, organizátorom sa ospravedlnil, keďže je so svojim chorým otcom.

Držitelia individuálnych trofejí NHL v sezóne 2015/2016:


Hart Trophy (najužitočnejší hráč - MVP): víťaz: Patrick Kane (Chicago) - ďalší finalisti: Sidney Crosby (Pittsburgh), Jamie Benn (Dallas)

Ted Lindsay Award (najužitočnejší hráč podľa NHLPA): Patrick Kane (Chicago) - Jamie Benn (Dallas), Braden Holtby (Washington)

Vezina Trophy (najlepší brankár): Braden Holtby (Washington) - Ben Bishop (Tampa Bay), Jonathan Quick (Los Angeles)

Norris Trophy (najlepší obranca): Drew Doughty (Los Angeles) - Erik Karlsson (Ottawa), Brent Burns (San Jose)

Calder Memorial Trophy (najlepší nováčik): Artemij Panarin (Chicago) - Shayne Gostisbehere (Philadelphia), Connor McDavid (Edmonton Oilers)

Frank J. Selke Trophy (najlepšie brániaci útočník): Anže Kopitar (Los Angeles) - Patrice Bergeron (Boston), Ryan Kesler (Anaheim)

Lady Byng Memorial Trophy (hokejový džentlmen): Anže Kopitar (Los Angeles) - Aleksander Barkov (Florida), Loui Eriksson (Boston)

Bill Masterton Memorial Trophy (za vytrvalosť, športový prístup a oddanosť hokeju): Jaromír Jágr (Florida) - Pascal Dupuis (Pittsburgh), Mats Zuccarello-Aasen (New York Rangers)

Foundation Player Award (za charitatívnu činnosť): Mark Giordano (Calgary) - Matt Martin (New York Islanders), P.K. Subban (Montreal)

Mark Messier Leadership Award (za vodcovstvo): Shea Weber (Nashville) - Alexander Ovečkin (Washington), John Tavares (New York Islanders)

Jack Adams Award (najlepší tréner): Barry Trotz (Washington) - Gerard Gallant (Florida), Lindy Ruff (Dallas)

General Manager Of The Year Award (najlepší generálny manažér): Jim Rutherford (Pittsburgh) - Brian MacLellan (Washington), Jim Nill (Dallas)

King Clancy Memorial Trophy (osoba spájajúca hráčske a ľudské kvality): Henrik Sedin (Vancouver)

už dávnejšie známi držitelia trofejí:
Art Ross Trophy (víťaz produktivity v základnej časti): Patrick Kane (Chicago) - 106 bodov (46+60)

Maurice Richard Trophy (najlepší strelec): Alexander Ovečkin (Washington) - 50 gólov

William Jennings Trophy (brankári tímu s najmenším počtom inkasovaných gólov): Frederik Andersen a John Gibson (Anaheim) - 192 inkasovaných gólov

Conn Smythe Trophy (najužitočnejší hráč play off): Sidney Crosby (Pittsburgh)

Zloženie All Star tímov:

prvý All Star tím: Braden Holtby (Washington) - Drew Doughty (Los Angeles), Erik Karlsson (Ottawa) - Patrick Kane (Chicago), Sidney Crosby (Pittsburgh), Jamie Benn (Dallas)

druhý All Star tím: Ben Bishop (Tampa Bay) - Kris Letang (Pittsburgh), Brent Burns (San Jose) - Vladimir Tarasenko (St. Louis), Joe Thornton (San Jose), Alexander Ovečkin (Washington)

All Star tím nováčikov: John Gibson (Anaheim) - Shayne Gostisbehere (Philadelphia), Colton Parayko (St. Louis) - Jack Eichel (Buffalo), Connor McDavid (Edmonton), Artemij Panarin (Chicago)


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NBA: Indiana získala Teaguea, do Utahu ide Hill
<< predchádzajúci článok
NBA: Veľká výmena Chicaga a New Yorku, Knicks získali Rosea