Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

09. marca 2007

Laurinec odstúpi, keď nebude mať dôveru hnutia



Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) František Laurinec vo štvrtkovom mimoriadnom vydaní diskusnej relácie Slovenskej televízie "K veci prosím - špeciál" venovanej korupcii v slovenskom ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) František Laurinec vo štvrtkovom mimoriadnom vydaní diskusnej relácie Slovenskej televízie "K veci prosím - špeciál" venovanej korupcii v slovenskom futbale deklaroval, že SFZ chce naďalej bojovať proti akýmkoľvek negatívnym javom vo futbale. V súvislosti s údajným prebratím úplatku zo strany športového riaditeľa SFZ a zastupujúceho generálneho sekretára SFZ Vladimíra Wänkeho od majiteľa klubu ŠK Eldus Močenok Stanislava Szabóa vyslovil rozčarovanie: "Som šokovaný. Pán Szabó urobil to, po čom sme dlhšie volali - dal argumenty a išiel s kožou na trh.“ Na druhej strane napriek vzneseniu obvinenia na V. Wänkeho policajným vyšetrovateľom bol tento dlhoročný zväzový funkcionár rozhodnutím výkonného výboru SFZ zbavený "iba" dočasne funkcii až do právoplatného vyriešenia prípadu. "V tomto smere musíme ctiť zásadu prezumpcie neviny. Teraz je to v rukách kompetentných orgánov, musíme počkať na ich výstupy. Určite sme nemlátili prázdnu slamu, nešlo o žiadnu snahu niečo zahmlievať či zatĺkať. Zareagovali sme rýchlo a na stredajšom mimoriadnom rokovaní výkonného výboru SFZ sme prijali závery a pozbavili sme pána Wänkeho funkcií do vyriešenia prípadu. My nemôžeme strčiť hlavu do piesku, tento boj proti korupcii chceme viesť ďalej,“ bránil v diskusii postup VV SFZ prvý muž slovenského futbalu.

František Laurinec podľa vlastných slov chce naďalej zotrvať vo funkcii prezidenta SFZ a na otázku, za akého predpokladu či situácie je ochotný odstúpiť a prenechať stoličku niekomu inému, odpovedal: "Keď nebudem mať dôveru futbalového hnutia. Určite tak neurobím na základe výsledku nejakého internetového hlasovania.“

V pondelok 2. apríla 2007 bude zasadnutie Rady SFZ, ktorej členovia vyhodnotia plnenie opatrení SFZ na odhalenie a zabránenie korupcie. Druhou závažnou témou bude vyslovenie dôvery výkonnému výboru zo strany členov Rady SFZ. "My budeme skladať účty o mesiac. Členovia Rady SFZ rozhodnú o tom, či sa uskutoční mimoriadna konferencia SFZ skôr alebo zostane riadna hodnotiaca konferencia SFZ v pôvodnom termíne vo februári budúceho roka," dodal F. Laurinec.

Šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár odpovedal v diskusii na otázku, či je terajší odhalený prípad korupcie vo futbale len špičkou ľadovca, týmito slovami: "Žiaľ, áno. V slovenskom športe pracujem profesionálne už 40 rokov, takže mám dostatok skúseností. Najväčšou chybou slovenského futbalu je to, že divák sa mu odcudzil a nemá záujem. V krajinách, kde korupcia nie je, podľa môjho názoru napríklad v Anglicku, tam si fanúšika vážia. Myslím si, že ak si slovenský futbal získa divákov, zbaví sa nešvárov.“

K čerstvému prípadu Wänke - Szabó sa v diskusnej relácii STV vyjadril aj prezident Únie futbalových trénerov Slovenska Ladislav Borbély: "V konečnom dôsledku to môžeme hodnotiť aj ako pozitívnu vec. Pri korupcii ako fenoméne musíme mať na zreteli dve veci - právnu postihnuteľnosť a morálno-etickú stránku. Osobne sa domnievam, že pán Wänke sa do svojich funkcií už nevráti.“

Futbalový redaktor denníka Šport Miroslav Hašan vyslovil názor, že nejde o individuálny a ojedinelý prípad. Na povrch vraj vyjdú ešte aj ďalšie. Bývalý rozhodca Jozef Filkus vidí pozitívum v odhalení korupcie v slovenskom futbale: "Konečne sme sa prestali hrať na slepú babu a sňali si šatku z tváre. Zoberme si prípady Česka a Talianska, po ich korupčných aférach sa dostali tieto krajiny na majstrovstvá sveta a Taliani dokonca vlaňajší svetový šampionát aj vyhrali.“

Vo štvrtkovej televíznej diskusii boli nastolené aj ďalšie témy - či v prípade delegátov a rozhodcov ide o dobrú "živnosť", prečo si kluby tak ako napr. v Nemecku neriadia najvyššiu súťaž (generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček však v tejto súvislosti kriticky priznal, že "v tomto smere sme ešte neschopní a zatiaľ sme nenašli na to ľudí“) ako aj sprievodné názory na korupciu. Záverečné sms-hlasovanie ľudí na otázku, či je odhalený prípad korupcie v slovenskom futbale len špičkou ľadovca, svedčilo o mnohom a bolo jednoznačné - až 95 % odpovedí bolo áno, 5 % hlasujúcich odpovedalo záporne.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Roberto Carlos v júni opustí Real Madrid
<< predchádzajúci článok
Počas ZOH 2010 dostatok ubytovacích kapacít vo Whistleri