Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. októbra 2006

Le Pen je minulosť, socialistov mám prečítaných



Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) je prekvapený reakciou médií aj pravicových politikov na rozhodnutie Strany európskych socialistov (PES) pozastaviť, pre účasť SNS vo vláde, členstvo ...



Zdieľať

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) - Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) je prekvapený reakciou médií aj pravicových politikov na rozhodnutie Strany európskych socialistov (PES) pozastaviť, pre účasť SNS vo vláde, členstvo Smeru v PES. Slota tiež tvrdí, že jeho spolupráca s vodcom francúzskeho nacionalistického Národného frontu (FN) Jeanom-Marie Le Penom, ktorá prekážala najmä francúzskym socialistom, je minulosťou.

"Keď mi na niečom záleží, tak je to predovšetkým spolupráca so Smerom-SD a nie s európskymi socialistami. Čo ja s nimi mám spoločné? Čo má čo Slovensko s európskymi socialistami? Toto nech mi niekto povie. Všetci rozprávate o socialistoch a ani neviete, kto to je. Na rozdiel odo mňa. Ja mám európskych socialistov veľmi dobre preštudovaných," vyhlásil Slota pre agentúru SITA.

Slota v roku 1997, keď bola jeho strana vo vláde Vladimíra Mečiara, pozval Le Pena na štyri dni na Slovensko. Podpísal s ním vtedy deklaráciu o spolupráci FN a SNS. Le Pena označil za "skutočného vodcu národných síl Európy, ktorý v priebehu celého svojho života nikdy nezapochyboval o cieľoch, ktoré sú nám všetkým drahé a posvätné". Dnes tvrdí, že už nie sú v kontakte. "Naše partnerstvo v tomto smere nie je žiadne, pretože ja som ho od roku 1997 nevidel, čo je už pomaly desať rokov," uviedol.

Predseda SNS už neodmieta ani maastrichtské kritériá. Ich plnenie je prioritou súčasnej vlády. "Politika je vec kompromisu. Aj veľa politikov svetových mien musí robiť kompromisy, nieto ešte predseda Slovenskej národnej strany. Je to povinnosť v rámci koaličnej vlády robiť kompromisy. Takže my uznávame niektoré veci, s ktorými sme predtým trebárs až tak nesúhlasili," konštatoval v rozhovore pre SITA.

V Mečiarovej vláde ale Maastricht striktne odmietal. Keď sa v roku 1997 v Belehrade s prvou podpredsedníčkou strany Annou Malíkovou stretol s predsedom Srbskej radikálnej strany Vojislavom Šešeljom, ktorý teraz čaká v Haagu na súd za vojnové zločiny, o priateľstve s ním a Le Penom povedal: "Spája nás veľa vecí. Základom je naša snaha vytvoriť Európu národov. Sme proti Maastrichtu, odmietame byť manipulovaným stádom v rukách nadnárodného kozmopolitizmu."

Rozhodnutie PES o ďalšom postupe voči Smeru bude závisieť od SNS. Smer-sociálna demokracia ale nebude SNS navrhovať žiadne kroky, teda ani zmenu predsedu, pretože rešpektuje suverenitu každej politickej strany. "SNS sa musí rozhodovať sama. Myslím, že dobre číta rozhodnutie európskych socialistov," uviedol dnes v Bratislave poslanec Smeru Boris Zala, ktorý minulý štvrtok zastupoval Smer-SD na predsedníctve PES v Bruseli.

Najväčšími kritikmi Smeru boli Francúzi, ktorí majú skúsenosti s ultranacionalistom Le Penom. Na predsedníctve argumentovali listom predsedu SNS Jána Slotu predsedovi Národného frontu Jean-Marie Le Penovi, v ktorom mu gratuloval k postupu do druhého kola prezidentských volieb vo Francúzsku v roku 2002. Le Pena považujú Francúzi za predobraz toho, s kým nie je možné spolupracovať, uviedol Zala.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenská koruna na novom historickom maxime
<< predchádzajúci článok
Vojaci by v Iraku nemali zostať dlhšie ako treba