Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. septembra 2017

Legenda baletu Sergej Polunin sa v Bratislave predstavil aj školákom



Svetoznámy ukrajinský tanečník Sergei Polunin (v strede) počas diskusie s divákmi po premietaní filmu Dancer v Slovenskom národnom divadle (SND).



Zdieľať
Svetoznámy ukrajinský tanečník Sergei Polunin (v strede) počas diskusie s divákmi po premietaní filmu Dancer v Slovenskom národnom divadle (SND). Foto: TASR/Dano Veselský
Bratislava 27. septembra (TASR) - Dlhotrvajúci aplauz nadšených školákov si dnes popoludní v Slovenskom národnom divadle vypočul Sergej Polunin. Hviezda baletného umenia a najtalentovanejší tanečník súčasnosti, ktorý sa už v utorok (26.9.) predstavil publiku v Bratislave na galavečere dvoma choreografiami Silent Echo a Take me To Church, odprezentoval aj malým divákom film Dancer.


Dokumentárna snímka je súčasťou hosťovania tanečníka s prívlastkom "James Dean baletu" a talentom pripomínajúceho Michaila Baryšnikova na Slovensku. Americký režisér Steven Cantor vo filme zachytáva mimoriadne úspešnú kariéru pozoruhodného človeka, rozpráva o cene, ktorú výnimočný umelec zaplatil za svoje osudové šťastie. Hovorí o rozporuplnom živote idola mladej generácie, ktorého detstvo poznačila prísna matka a rozchod rodičov. Už ako 12-ročný opúšťa Kyjev, lebo získava štipendium na baletnej akadémii v Londýne, ako 19-ročný sa stáva najmladším sólistom Kráľovského baletu a ako 23-ročný vedúcim sólistom tohto prestížneho súboru. Napriek sláve a úspechu sa predsa v jeden osudový večer rozhodne za výslním "zabuchnúť dvere".

Po projekcii pútavého životného príbehu, ktorý hovorí o vytrvalosti, húževnatosti, strate istoty, ale aj o prešľapoch a znovunájdení životnej cesty, nasledovala beseda Sergeja Polunina s jeho mladými fanúšikmi. Ochotne odpovedal na zvedavé otázky detí, ktoré zaujímalo, či má pred prestaveniami trému, čo si myslí o fúziách tanečných žánrov a v čo verí? "Verím v prírodu, vesmír, je veľa vecí, v ktoré verím, ale už ako dieťa som veril, že ak sa k prírode budete dobre správať, vráti vám to naspäť," reagoval Polunin.

Rodák z ukrajinského mesta Cherson, ktorého prirovnávajú k Nižinskému či Nurejevovi, prešiel púť od štvorročného nadaného dieťaťa až k momentu, keď po očarení a depresii pochopil, že umenie má silu osloviť a meniť. Dnes svoj život delí na tri oblasti - tancuje, venuje sa herectvu, účinkuje vraj v niekoľkých filmoch, a produkuje vlastný balet - Projekt Polunin. "Uvedomil som si, že nemusím byť iba tanečník, mám oveľa širšiu víziu, dôležitá je koncentrácia, potom môžete robiť, čokoľvek chcete," podčiarkol umelec, ktorý chce pre tanec širšie publikum. Rád by ho videl na štadiónoch, v televízii a uvítal by, ak by sa o tanci točilo viac filmov. "V súčasnosti 3D funguje s tancom úplne skvele, viem si predstaviť, že o niekoľko rokov uvidíte tanečníkov vo svojej obývačke. Verím tomu, že tanec bude viac otvorený a takisto platforma pre tanečníkov bude mať silnejšiu štruktúru, aby sme mohli pracovať s najlepšími režisérmi a skladateľmi, ale to je podmienené tým, že potrebujeme širšie publikum," uzavrel Polunin, ktorý sa priaznivcom krehkého umenia predstaví aj dnes večer v novej budove SND.


















Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Divadelný ústav si pripomenie J. Bednárika výstavou Fenomén Bednárik
<< predchádzajúci článok
Rada pre vysielanie a retransmisiu vyradila dve žilinské frekvencie