Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. decembra 2005

Legenda trinástich artefaktov opäť ožíva



Zvláštne artefakty vytesané z číreho krištáľu už mnoho rokov priťahujú pozornosť vedcov z celého sveta.



Zdieľať
  Lebky vraj vedeli hovoriť a dokonca aj spievať. Dve najznámejšie sa podobajú na seba v takej miere, že niektorí výskumníci hovoria o jednom tvorcovi.  Jeden z nich v súčasnosti skúmajú vo vedeckých laboratóriách spoločnosti Hewlett Packard.
Doposiaľ nájdené výtvory sú z rozličných nerastov: z ametystu, hematitu, citrínu, turmalínu aj topásu a alabastra. Najstaršie pochádzajú z Mexika a zo strednej Ameriky. Väčšina z nich vznikla pred viac ako 1 000 rokmi, v období budovania aztéckych a mayských pyramíd. Podľa legiend lebky rozprávali o minulosti Zeme , vývoji ľudstva. Ich počet vraj vyplýval z deviatich planét našej slnečnej sústavy, jednej dovtedy neobjavenej a o Slnku a Mesiaci. Trinástej Indiáni dali meno Quatzecoatl podľa Opereného hada. Uctievali ju ako boha a verili, že raz  opäť budú vládnuť nad všetkými planétami. Toľko z legiend.
Podľa výskumných laboratórií (vrátane Hewlett Packard) zvláštny artefakt „stimuluje podvedomie a vysiela akési vlny podobné rádiovým. Zamestnáva všetky ľudské zmysly, vyludzuje zvuk. Človek, ktorý sa ho dotkne, pociťuje teplo alebo chlad, hoci lebka má za každých okolností stálu teplotu: 22 °C“. Podľa odborníka na krištáľové lebky Richarda Garvina niektoré nevysvetliteľné javy spájané s lebkami súvisia taktiež aj s meniacimi sa polohami Slnka, Mesiaca a planét.
Sú to zlovestné predmety? Tvrdí to každý, kto s týmito lebkami prišiel do styku. Nikto doteraz nevie, prečo boli vytvorené.  Najväčšia a zároveň vraj aj najškaredšia krištáľová lebka pochádza zo zbierky mexického prezidenta Porfíria Diaza. Získal ju v Ciudad de Mexico v roku 1960. Je to zrejme takisto „lebka osudu“,  vážiaca 13,5 kg. Vovnútri je dutá a hovorí sa, že ju možno nasadiť na hlavu ako masku.
Ďalší skvost sa nachádza v múzeu Trocadero v Paríži. Pred osemnástimi rokmi daroval umelecké dielo tejto inštitúcii istý Alphonse Pinart tvrdiac, že pochádza z  Teotihuacánu. Spôsob povrchového opracovania pripomína prácu starých Aztékov a Mixtékov. Pracovníci múzea tvrdia, že je aztécka.
O krištáľovom artefakte zvanom Kopavi, ktorý získal v roku 1989 z Nemecka americký parapsychológ doktor Kratsman, nie sú žiadne údaje. Ide o pradávnu lebku vyrobenú z jedinej čiastočky ametystu. Jedinečný vzhľad predmetu umocňuje biely pruh, ktorý prechádza naprieč celým predmetom a delí ho na dve časti. Súčasní majitelia zvláštneho výtvoru tvrdia, že pochádza zo zbierky prezidenta Diaza, iní zasa, že lebku našli v oblasti Oaxaca v Mexiku, vlastnili ju mayskí kňazi, ktorí ju odovzdávali z generácie na generáciu. Je menšia ako ľudská hlava a má hmotnosť 3,86 kg. V súčasnosti sa nachádza v kalifornskom San José.
Podstatné otázky o pôvode a veku lebiek doteraz nikto nevyriešil. Ani prednedávnom urobený rozbor parížskej lebky nepriniesol nič nového. Faktom však ostáva, že všetci bývalí majitelia týchto artefaktov odišli z tohto sveta zvláštnym spôsobom, väčšinou spáchali samovraždu, alebo zmizli nevedno kam.

 

Ďalšia ametystová lebka má za každých okolností 22 °C.

 

Zvláštna lebka Kopavi pochádza údajne zo zbierky mexického prezidenta Diaza.

Lebka z parížskeho Trocadéra pripomína prácu Aztékov.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Budeme mať nechtovú databanku?
<< predchádzajúci článok
Na Vianoce bez priateľky